
Zmniejsz stres i popraw koncentrację. Mini przerwy w pracy są w porządku
Praca w domowych warunkach nie zawsze wprowadza swobodę i zmniejsza odczuwanie presji związanej z wykonywaniem służbowych obowiązków. Dobrze znana nam przestrzeń, w której czujemy się bezpiecznie i komfortowo zanika, gdy cały dzień nasza uwaga maksymalnie skupia się na pracy przed monitorem, wypełnianiu tabel, odpisywaniu na mejle bądź uczestniczeniu w spotkaniach online. Praca w systemie zmianowym i ciągły ruch, który przerywa wyłącznie krótka przerwa na lunch, również może przyczynić się do odczuwania przytłoczenia i obciążenia obowiązkami. Mini przerwy w pracy to sposób na to, aby uniknąć wypalenia i zmniejszyć poziom stresu oraz zmęczenia.
Mini przerwy w pracy – dlaczeg warto z nich skorzystać?
Badania wykazały, że nawet krótkie przerwy w pracy mogą pomóc znacząco obniżyć poziom stresu i poprawić funkcje poznawcze. Jay Shetty brytyjski podcaster, autor książki „Zacznij myśleć jak mnich” oraz dyrektor generalny w Calm —aplikacji przeznaczonej do snu, medytacji i relaksu — wyjaśnia, że wiele korzyści dla zdrowia psychicznego można uzyskać nawet z krótkiej przerwy. Potrzeba tylko jednej do pięciu minut, aby obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu), obniżyć tętno i uspokoić umysł.
Toksyczna produktywność: fałszywa droga do sukcesu i szczęścia
„Nawet bardzo krótka przerwa może mieć duży wpływ na funkcjonowanie umysłu, ostudzenie emocji i układu nerwowego” – tłumaczy Shetty i dodaje: „nasze umysły poruszają się szybciej niż nasze ciała. Chodzi o zmartwienia, lęki lub inne natrętne myśli, które powodują stres. Kiedy więc poświęcamy czas na bycie obecnym, nawet przez 60 sekund, aby połączyć ciało i oddech poprzez medytację w końcu czujemy się bardziej skoncentrowani”.
Mini przerwy w pracy poprawiają jej jakość i pomagają szybciej odzyskać koncentrację i zmniejszyć poziom stresu i napięcia. Możesz zaplanować je w kalendarzu, skorzystać z nich zawsze wtedy, gdy spotkanie służbowe zakończy się wcześniej lub pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, gdy zakończysz ważne zadanie. Krótki odpoczynek to czas na zresetowanie umysłu, ciała i emocji.
Sonda

Czułaś kiedyś, że nowo poznana osoba wydawała Ci się starym bliskim znajomym?