Czy wiesz, że skurcze menstruacyjne mogą być tak samo bolesne jak zawał serca? Ten fakt nie jest zbyt powszechnie znany, ale lekarze nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Szacuje się, że na dolegliwości związane z okresem cierpi aż 75 proc. kobiet, a dla 20 proc. ból jest wręcz nie do zniesienia i uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. 

Jeśli wydaje ci się, że każdej zimy ból podczas okresu jest jakby bardziej dotkliwy nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to dość powszechne zjawisko. Szereg dowodów naukowych wskazuje na to, że w miesiące zimowe okres może być bardziej intensywny i bolesny, a wszystko za sprawą zmian, które zachodzą w organizmie w tym czasie w roku. 

„Pijcie krew z okresu”. Influencerka przekonuje, że dzięki temu miesiączka potrwa tylko parę godzin

Dlaczego okres jest bardziej bolesny zimą?

Dlaczego zimą ból menstruacyjny często bywa bardziej dotkliwy niż w cieplejsze miesiące? Wyjaśniała to dr Sarah Jarvis w rozmowie z portalem redonline.co.uk. Istnieje szereg teorii na ten temat. Jedna z nich zakłada, że ma to związek ze zmniejszonym krążeniem krwi, które może pogarszać ból i dyskomfort różnego rodzaju, w tym dolegliwości związane z okresem.  

Naczynia krwionośne zwężają się pod wpływem zimna, zmniejszając przepływ krwi. Jeśli przepływ krwi miesiączkowej zostanie zakłócony, może to zwiększyć ból 

– wyjaśniała ekspertka. 

6 największych mitów na temat okresu

Inna teoria ma związek z możliwością, że “receptory bólu są bardziej wrażliwe na zimno”, mówi dr Jarvis. 

Obie te teorie potwierdza fakt, że ciepła kąpiel albo termofor położony na dolnej części brzucha potrafią zmniejszyć ból miesiączkowy. Istnieją dowody na to, że kobiety, które pracują w niskich temperaturach cierpią na silniejsze bóle menstruacyjne. Przykładowo jedno z badań wykazało, że kobiety, które pracują w zimnych pomieszczeniach skarżyły się na ból prawie o 50 proc. częściej w porównaniu z innymi uczestniczkami badania.

Zatem jeśli ten problem dotyczy także was, koniecznie dbajcie o siebie w te dni i trzymajcie się ciepło. 

Nieregularny okres przekłada się na długość życia. Naukowcy odkryli niepokojącą zależność