Stres i napięcie psychiczne to dzisiaj czołowe problemy współczesnej cywilizacji. Na świecie jest wiele milionów ludzi, którzy poświęciliby wiele, żeby funkcjonować bez nadmiernej presji.

Kąpiel lodowa – czy warto? Jakie korzyści może przynieść dla ciała, zdrowia i samopoczucia?

Dzień bez stresu. Co jesteśmy w stanie poświęcić?

Tuż przed Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego (10 października) wśród Amerykanów przeprowadzono badanie. Z analizy wynika, że aż 83 proc. osób czułoby się znacznie lepiej, gdyby zadbało o swoje zdrowie psychiczne. Problemy dotyczące kondycji mentalnej to jeden z głównych efektów, jakie przyniosła pandemia COVID-19. Wywołała krótko i długoterminowy stres wśród milionów ludzi.

Wyniki ankiety w Stanach Zjednoczonych jasno pokazują, że aż trzech na czterech obywateli USA zrobiłoby „prawie wszystko”, by zaliczyć choćby jeden dzień bez stresu. Prawie 28 proc. byłoby za to gotów oddać swoją… wypłatę. Z kolei 26 proc. zrezygnować z seksu. W jednym aspekcie badania mogą napawać optymizmem – ponad 65 proc. twierdzi, że w ostatnich dwóch latach poświęciło znacznie więcej uwagi swojej kondycji psychicznej.

Ponadto co dziesiąta osoba nie jest sobie w stanie przypomnieć, kiedy ostatnio nie czuła stresu bądź napięcia psychicznego. Z badań wynika, że ludzie będący w takim stanie unikają podstawowych i niezbędnych czynności domowych. Chodzi o proste zadania takich jak – pranie (20 proc.), odkurzanie (15 proc.) czy sprzątanie (15 proc.).

Osoby, którym nie jest obojętna sfera psychiczna, przyznały, że głównym motywatorem do działania, było to, jak ich zdrowie psychiczne wpływa na innych – ponad 53 proc. Dodatkowymi czynnikami jest kontakt z przyjaciółmi (51 proc.) i rozmowa z rodziną oraz bliskimi (46 proc.). Na drugim biegunie znalazło się 24 proc. osób, które nie mają żadnej motywacji, by zadbać o swoją psychikę.

Osiągnięcie celów wymaga połączenia różnych motywatorów. Ważne jest, aby motywacja nie pochodziła tylko z jednego źródła […] Łatwiej jest zachować zdrowe nawyki, jeśli otoczysz się ludźmi, którzy mają normalny tryb życia i wspólne cele — tłumaczy dr Andreas Michaelides, szef psychologii w Noom.

Twoje samopoczucie pogarsza się zimą? Możesz popełniać ten jeden błąd!

Stres na co dzień. Jak sobie radzić?

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego po raz pierwszy był obchodzony 10 października 1992 roku. Został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działającą od 1948 roku) z inicjatywy sekretarza generalnego Richarda Huntera. Z początku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał konkretnie przypisanego tematu. Główną inicjatywą było rozpowszechnianie zagadnień dotyczących zdrowia psychicznego i edukacja społeczeństwa. Co roku promowany jest nowy aspekt w kwestii zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Wydarzenie wspierane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).