Punkty rubinowe nazywane także naczyniakami rubinowymi są zmianami skórnymi o niezłośliwym charakterze, dlatego nie ma potrzeby ich usuwania. Nie powinny być także przyczyną niepokoju, ponieważ ich pojawienie się jest związane z wiekiem, a ich obecność nie powoduje negatywnych dolegliwości. Pojawiają się na ciele w formie niewielkich czerwonych grudek. Jeśli stanowią źródło kompleksu, warto pomyśleć nad zabiegiem medycyny estetycznej.

Skóra jest naszym zwierciadłem. Jak o nią dbać, by długo wyglądała dobrze?

Objawy powstawania punktów rubinów

Ich obecność wiąże się z osiągnięciem danego wieku, dlatego pojawiają się głównie u osób starszych lub w podeszłym wieku. Nie wyklucza to jednak powstania ich u osób młodych. Mają postać zazwyczaj czerwonych lub wypukłych grudek, które najczęściej występują w okolicy tułowia i ramion. Z wiekiem liczba powstałych zmian może się powiększać. Warto obserwować je, czy nie następują jakieś zmiany.

Przyczyny powstawania

Do głównych przyczyn starzenia zalicza się uwarunkowania genetyczne, proces starzenia oraz zmiany hormonalne. Do czynników silnie wpływających na rozwój wpływa nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, duża ilość spożywanej kawy, alkoholu oraz ostrych przypraw, a także przewlekły stres.

Kiedy punkty rubinowe stanowią powód do niepokoju?

Usuwanie ich nie jest koniecznością. Po zauważeniu niepokojących zmian, czyli krwawienia, rozrastania się, czy silnego swędzenia warto udać się do lekarza. Mogą być to pierwsze objawy rozwijającego się procesu nowotworowego. W miejscach, gdzie występują zmiany skórne, należy stosować krem z filtrem, który będzie chronił przed szkodliwy promieniowaniem słonecznym. Nie estetycznie wyglądające plamy mogą stanowić źródło kompleksu, dlatego istnieje możliwość wykonania zabiegów, które gwarantują się pozbycie naczyniaka.

Ta sukienka z Lidla to hit lata. Wyprzedaje się w zawrotnym tempie

Metody leczenia punktów rubinowych

Najpopularniejszymi metodami jest kriochirurgia i elektrochirurgia. Zabieg kriochirurgi polega na zamrażaniu punktów za pomocą ciekłego azotu. Elektrochirurgia to proces wypalania zmian skórnych. Zabiegi wykonywane są bardzo szybko i w znieczuleniu miejscowym. Po ich wykonania szansa, na jakich powstanie jakichkolwiek powikłań jest bardzo mała, dlatego po zabiegu można od razu wrócić do normalnego funkcjonowania.

Sonda

krem z filtrem

Stosujesz codziennie krem z filtrem SPF?