Kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Według statystyk – owszem. Naukowcy już od kilku miesięcy próbują zbadać, dlaczego to właśnie kobiety są odporniejsze na koronawirusa. Badaczom z Chicago udało się ustalić potencjalną przyczynę. Badania wykazują, że odpowiedzialne są za to żeńskie hormony.

Jak dbać o włosy w czasach pandemii. Włosy narażone są na osiadanie kropelek śliny zawierających koronawirusa.

COVID-19 ma inny przebieg u różnych płci?

Badania jasno wykazują, że z powodu zakażeniem koronawirusem o wiele częściej umierają mężczyźni. Kobiety łagodniej przechodzą COVID-19. Mężczyźni narażeni są na ciężki przebieg choroby, są o wiele częściej hospitalizowani. Naukowcy uważają, że za tę różnicę odpowiedzialne mogą być kobiece hormony. Odpowiedź immunologiczna kobiet jest zupełnie różna od tej mężczyzn. Badania Akiko Iwasaki z Uniwersytetu Yale pokazały, że kobiety wytworzyły silniejszą odpowiedź immunologiczną obejmującą limfocyty T (są to białe krwinki odpowiedzialne za rozpoznawanie i eliminację wirusów). Inne badania zdają się potwierdzać tę teorię. Kobiety mają o wiele lepiej wykształcony układ odpornościowy. Badacze z Uniwersytetu Illinois w Chicago przedstawili ciekawą teorię.

Jak dbać o włosy w czasach pandemii. Włosy narażone są na osiadanie kropelek śliny zawierających koronawirusa.

Kobiety łagodniej przechodzą COVID-19

Badacze z Chicago na podstawie badań doszli do wniosku, że za łagodny przebieg COVID-19 u kobiet odpowiadają… żeńskie hormony płciowe. Estrogeny (estron, estriol i estradiol) oraz progesteron sprawiają, że zakażenie koronawirusem nie daje się nam we znaki tak bardzo, jak mężczyznom. Hormony te mają działanie przeciwzapalne, stymulują produkcję przeciwciał i pomagają w odbudowie komórek nabłonka dróg oddechowych. A co najważniejsze – hamują receptor ACE2, który pomaga koronawirusowi wedrzeć się do naszych komórek. Najłagodniejszy przebieg choroby zaobserwujemy u kobiet w ciąży, u których stężenie kobiecych hormonów jest o wiele wyższe i spada po urodzeniu dziecka.