Każdy wie, że uprawianie sportu i praca nad kondycją fizyczną przynoszą wiele korzyści. Teraz naukowcy potwierdzają, jakie mogą być zaskakujące efekty biegania, które przełożą się na naszą formę psychiczną oraz sprawność umysłową. Według nowych badań okazuje się, że bieganie zdecydowanie poprawia funkcjonowanie mózgu oraz wpływa na lepsze samopoczucie.

Wiodący dietetyk ujawnia listę 5 niezbędnych witamin i minerałów pomijanych podczas wzmożonej aktywności fizycznej

Mózg na tym skorzysta. Zaskakujące efekty biegania

Dobrą wiadomością dla wszystkich jest fakt, że wystarczy naprawdę krótki dystans, by mieć pozytywne efekty biegania. 10 minut to optymalny czas dziennie, który pozwoli nam poprawić nie tylko kondycję fizyczną, ale i umysłową. Do takich wniosków doszli uczeni z japońskiego Uniwersytetu w Tsukubie.

Badacze postanowili sprawdzić, jak reaguje organizm człowiek w trakcie biegania. Okazuje się, że 10 minut wysiłku o umiarkowanej intensywności pozytywnie wpływa na przepływ krwi w korze przedczołowej — odpowiedzialnej za nasz nastrój i kontrolę emocji. Dzięki niej potrafimy na wysokim poziomie utrzymać zdolności poznawcze.

Bieganie jest najbardziej powszechną formą aktywności fizycznej człowieka. Zamiast leżeć na kanapie czy siedzieć przed telewizorem w każdej wolnej chwili możemy się poruszać na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Warto z tego skorzystać, tym bardziej że potrzeba krótkiego czasu, by dodatkowo skorzystał mózg i zwiększyła się sprawność poznawcza.

Test Stroopa

W badaniu udział wzięło 26 studentów, którzy przez 10 minut biegali na bieżni. Następnie u każdego przeprowadzono tzw. test Stroopa [SCWT, Stroop Color-Word Test], mający na celu ocenę sprawności funkcji wykonawczych. Polega on na podaniu koloru słowa oznaczającego inny kolor. W tym przypadku kluczowy jest tzw. efekt interferencji — czyli wydłużenie czasu reakcji, gdzie osoba reaguje zgodnie z innym kryterium, niż to wyuczone w pierwszym podejściu.

Po zakończeniu sesji badani wykazali, że po tak krótkim czasie szybciej identyfikowali kolory, ale również mieli lepszy nastrój.

Ze względu na to, że podczas biegania niezbędna jest ciągła kontrola nad koordynacją, ruchem i szybkością, następuje wówczas zwiększony przepływ krwi w korze przedczołowej. Dostrzegliśmy również u badanych zwiększoną aktywność neuronów […] Mówi się, że ćwiczenia fizyczne są lekarstwem. To prawda, ale działanie leków różni się od siebie. Jeśli chodzi o poprawę funkcjonowania mózgu, bieganie jest najbardziej efektywne — powiedział główny autor badania, prof. Hideaki Soya.