22 października po orzeczeniu Trybunału Julii Przyłębskiej zakazano w Polsce przerywania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu oraz nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Polki i Polacy w Warszawie i innych miastach wyszli wczoraj na ulice, aby zaprotestować wobec zaostrzenia przepisów prawnych. Głos w tej sprawie zabrały także aktywistki, które na co dzień działają w obronie praw kobiet. Jedną z nich jest Anja Rubik.

Wyrok na kobiety – reakcja społeczeństwa na orzeczenie TK

Wczoraj wieczorem po ogłoszeniu orzeczenia w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji rozpoczęły się spontaniczne zgromadzenia osób. Kobiety i mężczyźni protestujący w Warszawie najpierw zgromadzili się pod ulicą Nowogrodzką, gdzie mieści się siedziba Prawa i Sprawiedliwości. Następnie tłum skierował się na Żoliborz. Osoby biorące udział w zgromadzeniu chcieli przedostać się pod dom Jarosława Kaczyńskiego. Kordon policji skutecznie odgrodził drogę używając gazu.

Joanna Koroniewska: „Mam 42 lata i dwoje szczęśliwie zdrowych dzieci. Ale ciąż miałam osiem”

Anja Rubik o orzeczeniu TK w sprawie aborcji

Protest trwa cały czas, również w mediach społecznościowych. Jedna z aktywistek działających na rzecz kobiet Anja Rubik skomentowała wczorajszą decyzję słowami:

Nie mogłam w nocy spać! Czuję się bezsilna i jest mi tak strasznie ciężko na sercu. Tak jest mi przykro, myślę o tragedii Polek, Polaków i Polskich rodzin! Myślę o ich strachu i bólu! Ja mam szczęście, ja mam wybór, i ja nie zdecyduję się na ciążę w Polsce. To prawo jest wyrokiem przeciwko kobietom, mężczyznom i rodzinom! Gdzie jakakolwiek empatia czy zrozumienie! Ten kraj staje się pełen absurdów!! Mamy zakaz aborcji a nic nie robimy aby zapobiec niechcianym ciążom, jesteśmy najgorszym krajem w Unii Europejskiej pod względem dostępu do antykoncepcji ! Nie edukujemy! Ba! Nawet chcą wprowadzić całkowity zakaz edukacji seksualnej !! Zmuszamy do rodzenia dzieci z ciężkimi, nieodwracalnymi wadami płodu, a potem tym kobietom i rodzinom nie pomagamy, nie wspieramy finansowo! Pozwalamy aby żyli na granicy ubóstwa bez pomocy, patrząc na cierpienie dziecka! To co się wydarzyło wczoraj jest bardzo złym znakiem dla Polski! Tracimy Naszą wolność, o którą tak ciężko walczyliśmy! Nie możemy o tym zapomnieć! #wyroknakobiety #wyroknarodziny

Ogłoszenie orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny wywołało lawinę komentarzy. W mediach społecznościowych pojawiły się głosy krytykujące kontrowersyjną decyzję. Protesty w tej sprawie są przewidziane także na dzisiejszy wieczór. Konkretne informacje można uzyskać na stronie Ogólnopolski Strajk Kobiet.