Z wniosków globalnego badania snu ( “The Global Pursuit of Better Sleep Health”) wynika, że ponad trzy czwarte ankietowanych (77%) dorosłych uznało, że sen ma wpływ na ich zdrowie, przy czym 62% stwierdziło, że śpi tylko „dość dobrze”. Nic więc dziwnego, że wojskowa metoda snu stała się w ostatnim czasie szalenie popularna. Jeśli nie słyszałaś o metodzie wojskowej trafiłaś we właściwe miejsce.

Technika 4-7-8 pomaga zasnąć w 60 sekund. Dostrzegli ją eksperci oraz osoby cierpiące na bezsenność

Wojskowa technika zasypiania to w zasadzie bardzo stary sposób na sen, który został wypróbowany i przetestowany przez armię amerykańską. Według badanych żołnierzy metoda spełnia swoje zadanie w zaledwie dwie minuty. Technika działa w intensywnych środowiskach – jak na przykład na polu bitwy. Jeśli armia amerykańska może używać tej metody w tak stresujących warunkach, są duże szanse, że zadziała ona w naszych własnych łóżkach, zwłaszcza że w ostatnich czasach jesteśmy narażeni na lęk związany z wojną, inflacją i pandemią.

Technikę opisano w książce z 1981 roku. „Relax and Win: Championship Performance” wyjaśnia, że metoda została opracowana przez dowódców armii w celu rozwiązania problemu zbytniego zmęczenia lub wyczerpania żołnierzy. Jak działa wojskowa technika zasypiania? Pokazał to jeden z twórców, który zamieścił film na TikToku.

@justin_agustin

Technique to falling asleep in 2 minutes! Insp. AsapSCIENCE on YT #sleep #fallasleep #insomnia #insomniac #learnontiktok #howto

♬ You – Petit Biscuit

• Rozluźniasz ciało od czubka głowy po czubki palców stóp.
• Rozluźnij mięśnie twarzy, język, szczękę i mięśnie wokół oczu, by ułatwić sobie zadanie możesz na początku spiąć, ścisnąć mięśnie poszczególnych elementów ciała.
• Opuszczaj ramiona tak nisko, jak to możliwe.
• Zrób wydech, rozluźnij klatkę piersiową, i przesuwaj się z rozluźnianiem w dół ciała

Podobno po sześciu (uczciwych!) tygodniach ćwiczeń metoda działa u 96% osób. Jeden z użytkowników Twittera napisał, że w ten sposób mógł wyleczyć cztery dekady bezsenności.

Taką emeryturę dostaje ksiądz. Kwota robi wrażenie?