Po długim i intensywnym dniu marzymy wyłącznie o tym, aby położyć się do łóżka i zasnąć regenerującym i spokojnym snem. Etap głębokiego wypoczynku może być poprzedzony lekturą ulubionej książki lub obejrzeniem serialu. Kładąc się do łóżka prawie nigdy nie zastanawiamy się nad jedną, bardzo istotną kwestią – wyborem pozycji do spania. To częsty błąd, a przecież na wypoczynku i śnie spędzamy prawie 1/3 życia. Jaka jest więc prawidłowa pozycja do spania oraz jakie daje korzyści?

Skandynawski trik na bezsenność. Zmieni twoje życie, jeśli nie możesz zasnąć z partnerem

Pozycja spania: jak ułożyć się do snu?

Odpowiednie ułożenia ciała to etap przygotowawczy przed zaśnięciem. Okazuje się bowiem, że prawidłowa pozycja spania przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Wpływa na poprawę jakości snu, rozluźnia mięśnie i niweluje napięcie oraz zapobiega bólom pleców i szyi. Według eksperta ds. snu Kiera Pritchard najlepszą pozycją jest spanie na plecach. W rozmowie z niemieckim Glamour powiedział: spanie na plecach jest najbardziej zalecaną pozycją, ponieważ umożliwia naturalne ustawienie kręgów w plecach w neutralnej pozycji, bez załamań i krzywizn. I dodaje: jeśli ból pleców powraca, może to skutkować mniejszą ilością snu, ponieważ ból budzi Cię w nocy. A brak snu może również przyczynić się do wzmożenia dolegliwości, ponieważ twoje ciało nie ma wystarczająco dużo czasu na regenerację tkanek. (…) każde ciało jest inne i niektóre pozycje mogą być dla ciebie lepsze w zależności od wzrostu, wagi lub wcześniejszych urazów, ale pozycja spania na plecach jest najbardziej zalecana dla osób z bólem pleców.

Nieoczekiwane zalety koszmarów sennych. Mówią o Tobie coś bardzo ważnego

Okazuje się, że spanie na plecach może być pomocne także podczas leczenia zgagi oraz łagodzić refluks żołądka. Oprócz tego zapobiega pojawienia się zmarszczek ponieważ twarz w trakcie snu nie jest przyciśnięta do poduszki. Spanie na plecach jest zdrowsze dla kręgosłupa, podczas gdy spanie na prawym boku jest dobre dla serca. Leżenie na brzuchu to jedyna pozycja uważana za niezdrową, ponieważ bardzo obciąża kręgosłup. Według badań przeprowadzonych przez National Sleep Foundation zdecydowana większość osób skłania się jednak ku pozycji bocznej (41%), zaś spanie na plecach praktykuje zaledwie około 10% ludzi na świecie. Jeśli nie możesz przyzwyczaić się do nowej pozycji, postaraj się wywołać pozytywne skojarzenia. Podczas słuchania muzyki, oglądania serialu lub słuchania podcastu wybierz pozycję na plecach, aby powoli przyzwyczaić ciało.