Wśród osób szczepiących się latem, w okresie urlopowym, bardzo często pojawia się bardzo ważne pytanie: czy po przyjęciu dawki szczepionki można się opalać? Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać! Na te wątpliwości odpowiedziała profesor Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wyjaśniła, dlaczego nie powinno się przeforsowywać i postawić na odpoczynek. Czy można się opalać po szczepionce na COVID-19?

Co należy jeść przed szczepionką na COVID-19 oraz po niej?

Szczepionki na COVID-19

Dla osób zaszczepionych do tej pory sytuacja była nieco łatwiejsza i bardziej oczywista. Bez wysokich temperatur nie musieli obawiać się o dużą ekspozycję na mocne promienie słoneczne oraz zażywanie dużej dawki ruchu. Problem zaczął pojawiać się wraz ze wzrostem temperatur i rozpoczęciem się prawdziwego lata. Obecnie coraz więcej z nas decyduje się na urlopy, bywa również tak, że szczepienie przyjmowane jest na dzień przed zaplanowanym wypoczynkiem w zupełnie innym miejscu Polski. Czy słusznie? Pojawiło się mnóstwo wątpliwości. Czy można się opalać po szczepionce na COVID-19? Czy można pływać w morzy lub jeziorze? Na te pytania odpowiedziała Polskiej Agencji Prasowej profesor Joanna Zajkowska.

Szczepionki na COVID budzą „sprzeciw moralny”? Lekarz wymienił leki, które zgodnie z tą logiką też powinny być zakazane

Czy można się opalać po szczepionce na COVID-19?

„Po szczepieniu przeciw COVID-19 zrezygnujemy na 1-2 dni z opalania na plaży, pływania w morzu czy jeziorze oraz intensywnych wycieczek rowerowych” – stwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową profesor Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

To nie koniec zaleceń! Profesor przypomniała także o innych wakacyjnych aktywnościach:

„Unikajmy przez 1-2 dni intensywnego wysiłku fizycznego. Nie rzucajmy się od razu na 30-kilometrową wycieczkę rowerem. Odpuśćmy na chwilę opalanie oraz pływanie w jeziorze czy morzu. Po prostu poleniuchujmy w zaciszu domowym”.

Tak samo po szczepionce nie powinno się spożywać alkoholu, gdyż to odwadnia organizm i powoduje jeszcze gorsze objawy.

„Gdy zleją się nam one z zakwasami, bądź gorączka z udarem słonecznym, to nie będziemy wiedzieli jak zareagować. Trzeba po prostu na moment stać się bardziej czujnym, aby takie możliwe skutki uboczne szczepienia wyłapać i zareagować np. zbijając temperaturę. Zawsze jestem zwolenniczką zdrowego rozsądku w naszym życiu. Ten po szczepieniu także jest niezwykle potrzebny” – wyznała w rozmowie z Polską Agencją Prasową profesor Zajkowska.