Chodzenie po schodach może w znaczący sposób poprawić funkcjonowanie układu krążenia oraz wpłynąć na kształtowanie się sylwetki i ujędrnienie skóry w okolicach ud i pośladków. Poznaj wszystkie zalety i następnym razem zamiast windy – wybierz schody.

Chodzenie po schodach: zalety dla zdrowia i sylwetki

Jedną z największych zalet wchodzenia po schodach jest pozytywny wpływ tej aktywności na pracę serca i poprawę ciśnienia krwi. Kiedy wzrasta tętno i rozszerzają się naczynia krwionośne, polepsza się ukrwienie serca. Wybierając schody wzmacniasz mięśnie i poprawiasz kondycję oraz wydolność sercowo-oddechową. To także jedno z najlepszych ćwiczeń, jakie możesz wykonać dla swoich kości. Kiedy wspinasz się pionowo, poruszasz się wbrew grawitacji, co powoduje większe obciążenie kości i ostatecznie je wzmacnia.

Kontrowersyjny trend obuwniczy powraca do mody. Pokochasz go czy znienawidzisz?

Według badania opublikowanego w Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports, naukowcy odkryli, że wchodzenie po schodach znacznie poprawia równowagę i minimalizuje ryzyko upadku. To także sposób na to, aby zmniejszyć uczucie obciążenia, które może Ci towarzyszyć podczas wykonywania codziennych czynności.

Według badań przeprowadzonych w 2021 roku, których wyniki zostały opublikowane w BMC Public Health, „codzienne wchodzenie po schodach może chronić przed zespołem metabolicznym”. National Institutes of Health opisuje zespół metaboliczny jako grupę stanów, które zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy, udaru mózgu, chorób serca i innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wysoki poziom cukru we krwi, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom trójglicerydów we krwi i niski poziom cholesterolu HDL (inaczej dobrego cholesterolu). Regularne chodzenie po schodach może zapobiec ryzyku rozwoju tego zespołu, zwłaszcza u dorosłych kobiet.

Ponieważ wchodzenie po schodach wymaga uwolnienia większej ilość energii niż chodzenie po płaskich powierzchniach, pomaga również uwolnić więcej endorfin. W rezultacie wchodzenie po schodach pomaga obniżyć poziom stresu.