Majówka spędzona w domu ma zarówno swoje minusy jak i plusy. Mogłoby się wydawać, że skoro nie musimy zrywać się o świcie, by zdążyć na autobus do pracy, wreszcie możemy porządnie się wysypiać, a niespieszny tryb życia będzie sprzyjał odprężeniu i naładowaniu baterii za wszystkie czasy. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Wiele osób skarży się, że podczas siedzenia w domu i “nicnierobienia” czuje się wiecznie zmęczonymi, a wręcz wyczerpanymiWielu z nas brakuje energii, jesteśmy apatyczni i czujemy się jak w letargu. Jak to możliwe? Eksperci przekonują, że paradoksalnie takie zjawisko jest jak najbardziej normalne i wyjaśniają ten dziwny stan rzeczy. 

Mają styczność z wieloma powierzchniami. Czy koronawirus przenosi się na butach?

Dlaczego czujesz się zmęczona od siedzenia w domu?

Dr Diana Gall tłumaczy, że to swoiste błędne koło – im mniejsza aktywność, tym większe zmęczenie, więc aktywność spada jeszcze bardziej. 

Kiedy brakuje ci jakiejkolwiek aktywności fizycznej, a twoje ciało spędza większość czasu w tej samej pozycji, bez względu na to, czy siedzisz, czy leżysz przez długi czas, jego zdolność do przyjmowania tlenu maleje i zauważasz ogromny spadek poziomu energii i motywacji. Powodem, dla którego czujesz się zmęczony, ospały i rozleniwiony po tym, jak nic nie robisz, jest po prostu to, że pozwalasz swojemu ciału czuć się w ten sposób 

– wyjaśnia dr Diana. 

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje bardzo prosty sposób, aby przezwyciężyć ten nieprzyjemny i apatyczny stan. Recepta brzmi – rusz się! Znalezienie czasu na ruch każdego dnia jest najlepszym sposobem na wzrost poziomu energii i poprawę ogólnego nastroju.  

 

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby dać sobie zastrzyk energii, a także zwiększyć poziom serotoniny, jest wykonywanie codziennej aktywności fizycznej. Jeśli nie możesz wyjść na spacer, możesz wykonywać wiele ćwiczeń w pomieszczeniu – od jogi, która pozwoli na dostanie się dużej ilości tlenu do płuc poprzez pracę nad oddechem, po treningi interwałowe HIIT, które zapewnią lepszy przepływ krwi przy jednoczesnym wzroście poziomu energii 

– radzi dr Diana w rozmowie z mediami. 

Zauważyliście u siebie spadek energii i motywacji podczas przebywania w domu? Jak sobie z tym radzicie?