Czy wiesz, że aż około dwadzieścia procent dziewczynek w Polsce opuszcza zajęcia w szkole, ponieważ nie mają zagwarantowanego powszechnego dostępu do środków higieny osobistej? Aż dziesięć procent w ogóle nie wychodzi w tym czasie z domu. Właśnie na takie dane powołuje się Urząd Miasta Krakowa. Władze w końcu dostrzegły problem i zapowiedziały, że zamontują ponad dwieście różowych skrzynek, które zapewnią menstruującym osobom dostęp do darmowych podpasek i tamponów. Różowe skrzynki w Krakowie!

Ubóstwo menstruacyjne to nie tylko Trzeci Świat. Jak wygląda w różnych krajach?

Ubóstwo menstruacyjne

Ubóstwo menstruacyjne jest ogromnym i do tej pory przemilczanym problemem. Wraz ze wzrostem świadomości o problemie, odkryto, jak bardzo wykluczający ze społeczeństwa jest brak środków higienicznych oraz brak dostępu do edukacji związanej z dojrzewaniem oraz menstruacją. Z raportów, które zostały niedawno opublikowane wynika, że aż co piąta Polka nie ma środków na zakup podpasek czy tamponów. Różowe skrzynki w Krakowie to kolejna akcja, która ma zminimalizować szkody związane z ubóstwem menstruacyjnym.

Akcja menstruacja wciela kolejny pomysł w życie. Hej, dziewczyny! Możecie im pomóc!

Różowe skrzynki w Krakowie

Pełnomocniczka prezydenta Krakowa do spraw polityki równościowej Nina Gabryś przekazała, że urząd pragnie zapewnić uczennicom komfort w trakcie edukacji i zagwarantować powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej. Drugim celem jest edukowanie w tym temacie i tworzenie przyjaznej, bezpiecznej przestrzeni szkolnej. Skrzynki mają zostać zamontowane w szkołach już w wakacje, gdyż przez sytuację w kraju placówki pozostają zamknięte. Za zaopatrzenie skrzynek będą odpowiadały szkoły, ale dostaną one fundusze na zakup środków. Gdzie będzie można spotkać skrzynki? W szkołach, domach kultury, muzeach oraz na basenach oraz w miejscach wsparcia dla kobiet w kryzysie bezdomności. W całej Polsce znaleźć można już siedemset różowych skrzyneczek. Znajdują się one w dużych i małych miastach oraz na wsiach.

https://tiny.pl/769fp Mapa Polski różowieje z dnia na dzień. Wypełnia się skrzynkami nawet w tych zakątkach, których...

Opublikowany przez Różowa skrzyneczka Poniedziałek, 29 marca 2021