Nie zawsze wiek metrykalny idzie w parze z tym, jak wyglądamy. Są osoby, które wydają się dużo młodsze lub dużo starsze niż wskazuje na to ich PESEL. Każdy rzecz jasna wolałby znaleźć się w tej pierwszej grupie.

Kosmetyk, który jest passé. Tej zimy najlepiej o nim zapomnieć

Dr Alexis Abramson ze Stanów Zjednoczonych to ekspertka badająca wpływ industrializacji na nasz wygląd. Według niej cała prawda zapisana jest w skórze. To na jej podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić, na ile lat wygląda nasze ciało.

Jak sprawdzić wiek skóry?

Okazuje się, że im bardziej elastyczna jest twoja skóra, tym młodziej wyglądasz. Jak zatem przetestować jej jędrność? Najlepiej na zewnętrznej stronie dłoni. Unieś ją kciukiem i palcem wskazującym, ściśnij i przytrzymaj przez 5 sekund. To, po jakim czasie skóra wróci do dawnego położenia, czyli zniknie charakterystyczna zmarszczka i zaczerwienienie, wskazuje na jej skóry.

1-2 sekundy: wiek skóry poniżej 30 lat
3-4 sekundy: 30-44 lata
4-5 sekund: 54-50 lat
10 sekund i więcej: ponad 60 lat

Na szczęście proces starzenia można spowolnić. Pamiętaj, aby codziennie pić 1,5 l wody. Dodatkowo ogranicz cukier i alkohol, a także na dobre zapomnij o solarium. Stosuj krem z filtrem nawet w pochmurne dni. Jedz również pokarmy bogate w antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia – sięgnij np. po pomidory, orzechy włoskie i czerwoną paprykę.

TEST: Odpowiedz na 7 pytań i sprawdź, na ile lat wyglądasz