Nie wiesz, czy jest to do końca bezpieczne? Jeżeli tak, to nasz artykuł powstał specjalnie dla Ciebie. Opowiemy w nim właśnie o tym, z czym wiąże się wykonywanie lewatywy we własnym w domu, a także odpowiemy na pytanie — jak w ogóle to zrobić? Jakie produkty należy zakupić? Zapraszamy.

Czym w ogóle jest lewatywa?

Chociaż lewatywa może większości z nas kojarzyć się bardzo negatywnie, tak naprawdę to jeden z bardzo skutecznych sposobów na to, aby pozbyć się z jelita grubego zalegających mas i zanieczyszczeń. Jest to możliwe dzięki wlaniu bezpośrednio do samego odbytu odpowiedniego płynu. W formie ciekawostki warto wspomnieć o tym, że lewatywa to jeden z najstarszych zabiegów medycynie. Ludzie znają fantastyczne działanie lewatyw od lat. Chociaż minęło już naprawdę sporo czasu, pozytywne efekty wykonywania lewatyw są zauważalne również dzisiaj.

W jaki sposób wykonać lewatywę w domu?

Chociaż lewatywa, zwana również enemą przeczyszczającą, może wydawać się bardzo czasochłonnym i przede wszystkim — skomplikowanym zabiegiem, tak naprawdę należy do jednego z prostszych w medycynie. To również wynika z tego, że jest wykorzystywana na szeroką skalę od lat. Lewatywa nie cieszy się pozytywną opinią głównie ze względu na to, że sam zabieg nie należy do bardzo komfortowych. Jego zadaniem jest usunięciu twardej, zalegającej masy kałowej, dlatego też konieczne jest bezpośrednie dotarcie do miejsca, w którym ta masa się znajduje. Do tego należy wykorzystać oczywiście dobrze dopasowany zestaw do lewatywy.

Lewatywa w domu — wszystko, co musisz wiedzieć

Jeżeli chcesz przeprowadzić zabieg lewatywy w domu, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Konieczna jest przede wszystkim tzw. gruszka do lewatywy. Możesz zdecydować się także na produkty, które są chętnie wybierane ze względu na swój naprawdę miękki koniec. Gruszki są dostępne w wielu rozmiarach, dlatego najlepiej dopasować do siebie taki, dzięki któremu cały zabieg będzie maksymalnie komfortowy. Na https://a-manada.pl/gruszki-wlewniki-do-lewatywy można znaleźć zarówno gruszki dostosowane do używania przez dorosłych, jak i takie, które powstały specjalnie z myślą o dzieciach.

Gruszki z kanką to zaraz obok bardzo popularnych wlewników do lewatywy najpopularniejsze produkty związane z tym zabiegiem. Do jej domowego przeprowadzenia będzie Ci potrzeby również specjalny roztwór. To właśnie on skutecznie pobudza odruch wypróżniania. Warto pamiętać o tym, że wykorzystywana do zabiegu woda powinna mieć podobną temperaturę do temperatury ciała zdrowej osoby. Nie należy stosować ani zbyt zimnego, ani tym bardziej byt gorąco roztworu, że to mogłoby doprowadzić do uszkodzenia błon odbytu.

Jeżeli lewatywę w domowych warunkach będziesz wykonywać po raz pierwszy, to najlepiej, abyś wykorzystał około 0,5 litra płynu. Taka ilość powinna być odpowiednia do przeprowadzenia całego zabiegu.

Jak zrobić lewatywę?

Przed przeprowadzeniem takiego zabiegu, należy mieć na uwadze to, że lewatywa powinna być wykonywana albo wczesnym rankiem, albo wieczorem. Optymalne godziny to np. 5 rano i 21. Pamiętaj również o tym, aby odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym zamierzasz wykonywać lewatywę. Z oczywistych względów najlepiej, aby była to łazienka. Zabezpiecz podłogę przed ewentualnym rozlaniem płynu, np. za pomocą odpowiedniej maty. Po nalaniu do worka odpowiedniego płynu połóż się wygodnie na boku, a następnie umieść końcówkę gruszki w odbycie. Wodę należy wpuszczać bardzo powoli, a po jej całkowitym dostaniu się do odbytu, warto delikatnie pomasować brzuch. Najlepiej kolistymi ruchami, tak aby jeszcze bardziej usprawnić pracę jelit. Wypróżnianie powinno pojawić się po jakichś kilkunastu minutach od przeprowadzonego zabiegu.

Czy lewatywa w domu jest bezpieczna? O czym pamiętać podczas jej wykonywania?

Lewatywa wykonywana w domowych warunkach oczywiście wiąże się z delikatnym ryzykiem, dlatego najlepiej przeprowadzić ją dopiero wtedy, gdy jest ostatecznością. Dobrze dopasowana gruszka z kanką i inne konieczne do tego zabiegu elementy powinny go ułatwić. Warto jednak pamiętać, że istnieje bardzo duża lista przeciwwskazań. Jeżeli np. borykasz się z alergią lub chorobami nerek, to na pewno warto wykonanie lewatywy skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym. Przeprowadzona w prawidłowy sposób i z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów lewatywa jest oczywiście całkowicie bezpieczna, niemniej jednak zwłaszcza wtedy, gdy planujemy wykonać ją po raz pierwszy, warto odpowiednio to skonsultować.

Wiesz już, że lewatywa pozwoli Ci na oczyszczenie ciała w domowych warunkach. Do tego konieczna jest jednak właściwa gruszka. Lewatywa wykonana z odpowiednio dopasowaną końcówką nie będzie powodowała dużego dyskomfortu. A już, zwłaszcza że sam zabieg będzie trwał maksymalnie kilkanaście minut. Zadbaj o to, aby w Twoim domu znalazły się i same gruszki i worki do lewatywy, nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.

 

Artykuł partnera