Tegoroczna zima należy do prawdziwych, które panowały kilka lat temu. Ujemna temperatura, duże opady śniegu oraz utrzymujący się przymrozek mają wiele zalet, ale również wad. Jedną z nich jest to, że coraz więcej z nas uskarża się na kilka nieprzyjemnych objawów. Złe samopoczucie zimą może być spowodowane jedną rzeczą, którą możesz robić źle. Koniecznie sprawdź czy popełniasz ten błąd!

Bądź gotowa na lockdown. Właśnie tak zadbasz o czystość powietrza w domu

Złe samopoczucie zimą

Rozregulowany cykl dobowy, problemy z zasypianiem, bóle głowy, ciągłe uczucie zmęczenia, brak energii i motywacji. Jeśli te dolegliwości brzmią znajomo, to znaczy, że jesteś jedną z wielu osób, która się na nie uskarża. Co je powoduje? Brak ruchu, który jest odczuwalny zwłaszcza w tym roku przez trwającą pandemię koronawirusa, mniejsza ilość światła słonecznego, uboga dieta, zbyt krótki sen to jedne z głównych przyczyn złego samopoczucia podczas chłodnych miesięcy. Jednakże jest jeszcze jeden powód, dla którego wyżej wymienione objawy mogą się nasilać. Jest nim… brak wietrzenia.

Stan umysłu a zdrowie. Jak myśli i emocje wpływają na nasze samopoczucie

Wietrzenie pomieszczeń

Kiedy temperatura zbliża się do zera lub spada poniżej, przestajemy mieć ochotę na wietrzenie pomieszczeń. Zamiast tego wolimy rozkręcić kaloryfery, poszukując upragnionego ciepła, które pozwoli nam komfortowo spędzić zimne wieczory. Otwarcie okna jest w stanie nawet w kilka minut wyziębić pomieszczenie do temperatury przypominającej tę, która panuje na zewnątrz. Jednakże właśnie ograniczenie dostępu do świeżego powietrza oraz tlenu może powodować bardzo złe samopoczucie. W niewietrzonych pomieszczeniach zbierają się grzyby i pleśnie, namnażają się wirusy i bakterie, które również wpływają na nasze samopoczucie. Oddychanie nieświeżym powietrzem podrażnia oczy, nos oraz gardło – może powodować kaszel lub ból gardła. Dlatego właśnie warto wietrzyć mieszkanie regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie – po obudzeniu się oraz przed snem. W ten sposób będziesz w stanie zapobiec pojawieniu się przykrych objawów, a złe samopoczucie zimą nie będzie Ci straszne.