Bardzo dużo z nas myśli o pięknie między innymi w kategoriach szczupłości. Próbujemy dopasować swoje ciała do ustalonego przez nierealne media społecznościowe i sesje z modelkami po retuszu. Dla tego „piękna” jesteśmy w stanie poświęcić wszystko – nawet swoje zdrowie i psychikę. Próbujemy się katować dietami, które szkodzą naszym organizmom, a efekty są spektakularne, ale krótkotrwałe i wyniszczające. Specjalnie dla Was wybrałyśmy trzy diety, których nigdy nie powinnyście próbować!

Czy dieta karmiącej mamy ma wpływ na jej pokarm? Obalamy mity

Niebezpieczne diety. OMAD

OMAD to skrót od angielskiego „One Meal A Day”. I dokładnie na tym polega ta dieta. To odżywianie opiera się na przerywanym poście w proporcjach 23:1. Oznacza to, że pościmy przez 23 godziny na dobę, a przez godzinę możemy jeść i pić. Nie ma ograniczeń kalorycznych – możesz jeść bez ograniczeń. Przez resztę dnia dozwolona jest jedynie woda lub herbata i kawa bez cukru. W teorii ma to ograniczyć spożywanie kalorii, ponieważ OMAD zakłada, że przez godzinę człowiek nie będzie w stanie zjeść więcej niż wynosi zapotrzebowanie. OMAD uczy bardzo złych nawyków żywieniowych, rozregulowując cały organizm. Przy takiej diecie nie da się odpowiednio rozłożyć spożycia makroskładników. Rozregulowuje to gospodarkę cukrową, a nasz przewód pokarmowy bardzo szybko odczuje skutki. Jest groźna zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, osób z cukrzycą, otyłością lub innymi chorobami metabolicznymi. Sprzyja rozwojowi zaburzeń odżywiania.

Niebezpieczne diety. Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska swego czasu była niezwykle popularna. Znana również pod nazwą „diety na przemianę materii”, ponieważ według opracowań ma ją uregulować. Po trzynastu dniach katorżniczej diety nasz organizm ma samodzielnie przestawić się na lepsze spalanie. Niestety, ale to kłamstwo. Podobnie jak obietnice cudownych rezultatów i nawet do dwudziestu kilogramów mniej na wadze. W diecie tej znajdziesz ubogie trzy „posiłki”, przy czym „posiłkiem” określana jest pita na czczo słodka kawa. Dieta jest bardzo restrykcyjna i wyniszczająca dla organizmu. Po trzynastu dniach katowania się możemy uzyskać jedynie rozregulowanie organizmu i niekorzystne zmiany w metabolizmie. Kłopoty z pamięcią, koncentracją, osłabienie, omdlenia – to tylko niektóre ze skutków ubocznych diety kopenhaskiej.

Niebezpieczne diety. Dieta Śpiącej Królewny

Dieta ta opiera się na jednej zasadzie. Śpij jak najwięcej, aby jeść jak najmniej. Cudowny sposób polega na przesypianiu głodu. Jednakże co zrobić, aby więcej spać? Tutaj każda osoba zdana jest na swoją wyobraźnię. Chociaż dla większości oznacza to przyjmowanie ogromnej liczby leków nasennych. Dieta ta prowadzi do silnego uzależnienia, problemów ze zdrowiem oraz zaburzeń odżywiania.

Dieta na okres – których pokarmów powinnaś unikać, kiedy masz miesiączkę

Niebezpieczne odchudzanie

Diet takich, jak powyższe, jest całe mnóstwo. Wszystkie skutkują jednym: całkowitym rozregulowaniem organizmu, efektem jojo, zaburzeniami odżywiania, chorobami dotykającymi zarówno nasze ciało, jak i umysł. Stosowanie radykalnych diet, które „gwarantują” szybkie i duże efekty nie kończy się dla nas dobrze. Wątpliwości budzą już absurdalne jadłospisy, które nie odnoszą się do zdrowych nawyków czy zbilansowanej diety. Czy Wy kiedykolwiek stosowałyście tego typu odchudzanie? Jakie w Waszym przypadku przyniosło ono skutki?