W czasach, w których się znajdujemy, bardzo ważny jest relaks i wytchnienie. Obecnie stajemy się coraz bardziej znerwicowani i zestresowani, co nie sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu oraz komfortowi życia. Są różne metody relaksacji, jednak ta uchodzi za jedną ze skuteczniejszych.

Stres powoduje negatywne skutki nie tylko w naszej psychice, ale też w naszym ciele. Przeczytaj, jeśli czujesz, że wciąż Ci towarzyszy

Trening relaksacyjny Schultza

Ta metoda relaksacyjna polega na wykorzystaniu mocy autosugestii. W skuteczny sposób łagodzi napięcie psychiczne. Trening autogenny został wymyślony przez Johannesa Schultza około 90 lat temu. Profesor neuropsychiatrii przez wiele lat pracował nad rozwojem techniki treningu autogenne, czyli autohipnozy. Co ciekawe, Schultz wpadł na ten pomysł podczas pobytu w Polsce, gdy pracował w ambulatorium Instytutu Hipnozy we Wrocławiu.

Trening relaksacyjny Schultza: na czym polega?

Jest to samorodny trening. Wywołany jest wewnętrzną przyczyną, czyli autosugestią. Jest to kluczowy element tej metody relaksacyjnej. Pomaga w przypadku nerwicy, wahań hormonalnych, problemów neurologicznych, napięcia psychicznego, a nawet… zaburzeń foniatrycznych. Ta metoda jest skuteczna w wielu problemach, a przy okazji nie jest trudna do wykonania.

Trening relaksacyjny Schultza: na czym polega?

Naukowiec zauważył, ze w trakcie hipnozy pacjenci mogą odczuwać ciepło oraz ciężar w różnych częściach ciała. Sądził, że to jasny sygnał, że dochodzi do zmiany w hierarchii działania autonomicznego układu nerwowego. Mówiąc wprost: to pacjent wywoływał te odczucia dzięki autosugestii. Potwierdzały to badania wielu neurologów. Te reakcje są niezależne od woli człowieka, a metoda Schultza pomaga je uaktywnić i zharmonizować.

Trening relaksacyjny Schultza: jak go wykonać?

Cykl trwa aż dwanaście tygodni. Jest sześć etapów treningu, a każdy przypisany jest do innego obszaru organizmu: mięśni, naczyń krwionośnych, serca, układu oddechowego, narządów jamy brzusznej i głowy. Przykładowe ćwiczenie z treningu, to powtarzanie sobie sugestii związanych z ciałem, np. „moje ciało jest bezwładne”, „moja prawa ręka jest ciężka” itp. Przy pomocy tych zdań wywołujesz u siebie określone wrażenia.

4 niezwykłe ćwiczenia na koncentrację. Przydadzą się na służbowych spotkaniach

Trening relaksacyjny Schultza: czemu warto go opanować?

Opanowanie tego treningu przynosi ukojenie, pozwala on uspokoić się i odprężyć. Przywraca poczucie kontroli. Przez pierwsze dwa tygodnie pracujesz na wywołaniem uczucia ciężkości w ciele, a przez kolejne dwa: uczucia ciepła. Piąty i szósty tydzień pomagają uspokoić pracę serca. Kolejne etapy to opanowanie czynności płuc oraz wyregulowanie oddechu, usunięcie napięcia w narządach jamy brzusznej. Trening kończy wywołanie wrażenia chłodnego czoła, który pozwala opanować regulacje naczynioworuchowe w obrębie głowy. Trening pozwala zwalczyć negatywne stany psychiczne, jak lęk i przygnębienie.