Jako nastolatka nigdy nie miałam problemu z trądzikiem. Od czasu do czasu pojawiał się jakiś wyprysk na czole lub brodzie, ale szybko znikał. Przez kolejne lata sytuacja wyglądała podobnie. Zmiany skórne występowały tylko w czasie menstruacji, i to nie zawsze.

Od pół roku stan mojej cery jednak znacznie się pogorszył. Krostki pojawiają się z coraz większym nasileniem, a ja boję się, że zostaną po nich blizny. Dlaczego trądzik pojawił się u mnie dopiero po 30-tce i co to oznacza?

Co się stanie, gdy nałożysz sodę oczyszczoną na paznokcie?

Trądzik u osoby dorosłej: przyczyny

Trądzik u osób dorosłych może mieć różne przyczyny. Najbardziej prawdopodobne czynniki to:

Hormony

Zmiany hormonalne mogą wpływać na poziom produkcji sebum, które zatyka pory, sprzyjając w ten sposób powstawaniu trądziku.

Stres

Stres może wpływać na równowagę hormonalną organizmu, co skutkuje zmianami skórnymi.

Dieta

Niektóre badania sugerują, że dieta bogata w produkty wysoko przetworzone, bogate w cukry i tłuszcze nasycone może sprzyjać trądzikowi.

Tłuste kosmetyki

Stosowanie nieodpowiednich (zbyt tłustych) kosmetyków zatyka pory i wywołuje zmiany skórne.

Nieodpowiednia higiena

Niewłaściwa pielęgnacja skóry, na przykład zbyt częste mycie lub używanie zbyt agresywnych produktów do oczyszczania skóry, może ją drażnić i przyczyniać się do trądziku.

Trądzik u osoby dorosłej: leczenie:

Trądzik dorosłych powinien zostać skonsultowany z lekarzem – problemu nie wolno lekceważyć. Łagodne zmiany trądzikowe często dobrze odpowiadają na leki sprzedawane bez recepty, jednak w cięższych przypadkach może być konieczne zastosowanie preparatu przepisanego przez dermatologa. Szacuje się, że po zastosowaniu takich preparatów w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia leczenia stan 9 na 10 osób poprawia się o 50 proc., natomiast po sześciu miesiącach ich stan jest lepszy o ok. 80 proc.

W przypadku cery trądzikowej niezbędna jest właściwa pielęgnacja skóry, czyli po pierwsze uważna i codzienna higiena. W aptekach i drogeriach dostaniemy specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej. Używaj antyseptycznych kremów i żeli. Co z makijażem? Możesz go wykonywać, ale powinien być lekki – do malowania używaj kosmetyków z niską zawartością składników olejowych i tłuszczowych. Zawsze przed pójściem spać zmyj makijaż.

W leczeniu trądziku niebagatelne znacznie ma stosowanie właściwej diety. Powinnaś unikać słodyczy, ostrych przypraw, fast foodów, żywności wysoko przetworzonej, produktów smażonych, tłustego mięsa, słodkich napojów i jedzenia kalorycznego. Wszystkie te produkty stymulują wytwarzanie trądziku. Dieta powinna być bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, oleje roślinne, jajka, kasze, chude mięso, ryby oraz produkty z dużą zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Do picia zaleca się wodę mineralną, soki owocowe i warzywne oraz ziołowe i owocowe herbaty.

Niebezpieczny trend z TikToka, który postarza cerę