Przyjaciele są ważną częścią w życiu. Posiadanie systemu wsparcia, na którym można polegać, ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. W przypadku większości osób tym systemem jest ich grupa przyjaciół. Dobrzy przyjaciele troszczą się o ciebie. To ramiona, na których można się wypłakać po ciężkim dniu. Ale co, jeśli twój system wsparcia tak naprawdę nie wspiera? Kochający, troskliwi i wspierający przyjaciele mogą zdziałać cuda dla ogólnego dobrego samopoczucia psychicznego. W przeciwieństwie do toksycznych przyjaciół, którzy wyczerpują emocjonalnie.

Toksyczna osoba to ktoś, kto regularnie wykazuje działania i zachowania, które ranią innych lub w inny sposób negatywnie wpływają na życie ludzi wokół nich. Toksyczni przyjaciele aktywnie pracują na to, aby nieustannie cię poniżać. Oto niektóre oznaki, że twój przyjaciel jest rzeczywiście toksyczną osobą, wraz z kilkoma praktycznymi wskazówkami, jak sobie z nimi poradzić. Uwaga spoiler: troska o siebie i miłość własna są kluczowe w radzeniu sobie z toksycznym przyjacielem.

6 toksycznych myśli, których powinnaś się wyzbyć raz na zawsze

Nie szanują twoich granic

Wyznaczanie granic jest kluczem do każdego zdrowego, funkcjonującego związku, podobnie jak ustalanie i przestrzeganie tych granic. Kiedy granica jest ustalona, oczekujemy, że inni będą ją szanować i przestrzegać. Twoje granice mogą dotyczyć dowolnego tematu i nie muszą mieć sensu dla wszystkich. Jeśli przyjaciel nieustannie łamie wyznaczone przez ciebie granice, istnieje prawdopodobieństwo, że jest toksyczny. Czasami to świadomy akt; w innych przypadkach dzieje się to nieświadomie. Jeśli ponowne wyznaczenie granic nie przyniesie żadnej zmiany w zachowaniu, następnym krokiem jest jasne zakomunikowanie konsekwencji takich działań. Jeśli to również nie przyniesie rezultatów, następnym krokiem jest ograniczenie twojego zaangażowania w relację.

Pozostałe czerwone flagi, na które warto uważać

Toksyczny przyjaciel martwi się tylko o siebie
Toksyczny przyjaciel naciska, abyś robiła rzeczy, z którymi nie czujesz się komfortowo
Toksyczny przyjaciel wylewa na ciebie swoje emocje i uczucia
Toksyczny przyjaciel wykazuje cechy narcystyczne
Toksyczny przyjaciel wysysa energię
Toksyczny przyjaciel jest zazdrosny o innych twoich przyjaciół
Odczuwasz ulgę, gdy Twoje plany z przyjacielem zostają anulowane
Czujesz się zobowiązana do bycia jego przyjaciółką
Obwiniasz siebie za wszystko w twojej przyjaźni

Nalegał na dziecko, a teraz stwierdził, że nie jest gotowy na bycie ojcem

Sonda

Toksyczni przyjaciele

Miałaś lub czujesz, że nadal masz toksycznych przyjaciół?