Związek dwojga ludzi oparty na zaufaniu i szczerości wnosi do naszego życia wiele radości i satysfakcji. Czasami jednak trafiamy na nieodpowiednie osoby, które swoim zachowaniem sprawiają, że tracimy pewność siebie, czujemy się wyczerpani, a nasze zdrowie psychiczne i samoocena pogarsza się. Jak rozpoznać toksyczne zachowania w związku?

Czym jest toksyczny związek?

Osoby, które pozostają ze sobą w związku powinny wzajemnie się umacniać, reagować na swoje potrzeby, a nieporozumienia i konflikty rozwiązywać poprzez szczere rozmowy. Zdrowy związek to także szanowanie decyzji partnera oraz jego prywatnej przestrzeni. Druga osoba nie powinna czuć się przytłoczona, a tym bardziej odczuwać strachu i konfrontować się z chorobliwą zazdrością.

Kłamstwa, po które chętnie sięgamy, będąc w związku. Dotyczą każdej pary

Toksyczny związek to zupełne przeciwieństwo takich zachowań. Mówimy o nim wówczas, gdy partner ucieka się do manipulacji, nie potrafi rozwiązywać konfliktów inaczej niż poprzez robienie wyrzutów i kłótnie. Jest zaborczy i zazdrosny, często wypomina sytuacje z przeszłości i nie potrafi zrozumieć argumentów drugiej strony. Przez jego zachowania partner bądź partnerka traci pewność siebie i dobre samopoczucie. Ponadto pojawia się permanentny stres i uczucie lęku, ponieważ reakcja toksycznego partnera staje się niemożliwa do przewidzenia.

Do innych zachowań toksycznego partnera można zaliczyć:

  • Emocjonalny szantaż
  • Wywoływanie poczucia winy
  • Ciągła krytyka partnera lub partnerki
  • Kłamstwo
  • Przemoc psychiczna i fizyczna

Jak rozpoznać toksyczny związek?

Istnieje wiele różnych mechanizmów i zachowań, które świadczą o tym, że relacja z partnerem jest toksyczna. Niestety w wielu przypadkach są one niedostrzegalne na wewnątrz. Manipulacja urasta do tego stopnia, że osoba, która tkwi w przemocowej, toksycznej relacji obawia się powiedzieć o tym innym osobom. Do najważniejszych symptomów zagrożenia ze strony partnera można zaliczyć kwestionowanie tego, czy Twoje zachowanie jest racjonalne. Oprócz ciągłej krytyki, pojawia się także przypuszczenie o pogorszeniu Twojego stanu psychicznego. Partner lub partnerka chce, abyś czuł się niewystarczający i z każdym kolejnym zachowaniem wpływa na Twoje samopoczucie.

Chęć kontroli

Innym przejawem jest chęć ciągłego sprawowania kontroli i stopowanie Twojego rozwoju. Takie osoby mogą chcieć, aby partner lub partnerka polegali na nich i byli całkowicie zależni od ich decyzji. Wiąże się to z przemocą ekonomiczną oraz ograniczeniem dostępu do ważnych dokumentów oraz brak konsultacji w kwestiach ważnych dla obu stron związku.

Nie potrafi odpuścić

Kłótnie się zdarzają, nawet w zdrowych, dobrze funkcjonujących związkach. Jednak sposób, w jaki ty i twój partner sobie z tym radzicie, może powiedzieć wam wiele o Waszej relacji. Jeśli każdy Twój argument zamieni się w osobisty atak, to kolejny przykład toksycznego związku.

Jeśli twoja druga połówka, po długiej i szczerej rozmowie, zgadza się na zakończenie tematu, ale po jakimś czasie znów do tego wraca, robiąc Ci kolejne wyrzuty i wpędzając w poczucie winy – to zachowanie manipulatora. Jeśli partner lub partnerka nie potrafi odpuścić, takie zachowanie będzie wywołać niechęć i złość. Chociaż na początku może się to wydawać nieszkodliwe, toksyczne zachowanie będzie się tylko pogarszać.

Izolowanie

Toksyczna osoba będzie próbować dyskretnie i powoli izolować Cię od innych bliskich Ci osób. Chociaż na początku pojawią się deklaracje, że szanuje i lubi Twoich przyjaciół i członków rodziny, po jakimś czasie spotkań z nimi będzie coraz mniej. Toksyczny partner lub partnerka zawsze znajdą wymówkę, by odwołać wizytę. W ten sposób tracisz osoby, które Cię wspierają, a to właśnie jest celem manipulatora.

Cztery sposoby na to, jak poradzić sobie z toksycznymi osobami w Twoim otoczeniu