Paradoks snu jest taki, żeby mówimy o nim często, ale rzadko dbamy o to, żeby spać lepiej. Narzekamy, że wstajemy zmęczeni, ale nie kładziemy się odpowiednio wcześniej. Przytakujemy tym, którzy mówią, że sen to zdrowie, ale nadal odkładamy tę potrzebę na dalszy plan. Budzimy się niewyspani, z bolącym kręgosłupem, ale nie dbamy o łóżko, czyli podstawę dobrego snu. Czas to zmienić i dowiedzieć się, czym kierować się podczas wyboru łóżka.

Porozmawiajmy o życiu łóżkowym

Czy wiesz, ile czasu spędzasz w łóżku? Możesz się zdziwić, ale dorosły człowiek poświęca rocznie prawie 3 tys. godzin na sen! Oczywiście o ile śpi zalecane 8 godzin w ciągu dnia, a warto pamiętać, że jest wiele osób, które lubią zaszyć się pod ciepłą kołderką na dużo dłużej. Są też tacy, którzy śpią mniej, a więc średnia się wyrównuje. Liczby nie kłamią – spędzamy w łóżku 1/3 naszego życia! To powinno być wystarczającym powodem do tego, aby zadbać o to, w jakich warunkach śpimy.

Naukowcy i lekarze podkreślają znaczenie snu dla naszego zdrowia. Dziś już wiemy, że chodzi nie tylko o to, jak długo śpimy – bardzo ważna jest jakość snu. Można bowiem spać lepiej lub gorzej. Każdy z nas doświadczył w swoim życiu choć raz sytuacji, gdy obudził się bardziej zmęczony niż przed pójściem spać. Często to wina niewygodnego łóżka lub źle dobranego materaca.

łóżko

Dlaczego łóżko jest tak ważne?

Jako że właśnie w łóżku rozgrywa się znaczna część naszego życia, śmiało można powiedzieć, że jest to najważniejszy mebel w naszym domu. Zwłaszcza że sen jest remedium na wiele problemów, z którymi boryka się każdy z nas. Zdrowy sen:

  • wspomaga regenerację i daje organizmowi czas na odbudowę,
  • relaksuje, niweluje zmęczenie i przywraca siły do działania,
  • pomaga lepiej zapamiętywać i ogranicza problemy z koncentracją,
  • wzmacnia ogólną odporność naszego organizmu,
  • poprawia sprawność psychofizyczną, uspokaja i koi nerwy.

Jakie łóżko jest najlepsze?

Dobre łóżko – co to właściwie oznacza? Wiele osób odpowie, że chodzi o wygodę, a przecież jest to odczucie bardzo subiektywne. To oznacza, że nie ma łóżka idealnego, a dla każdego dobre będzie coś innego. Jeśli więc stoisz przed zakupem swojego pierwszego mebla do sypialni, a ktoś mówi ci, że właśnie TO łóżko jest najlepsze (mało tego: ono jest uniwersalne!), uciekaj od tego sprzedawcy.

Producenci tacy jak Hilding podkreślają, że najlepsze łóżka są dopasowane do użytkownika. Właśnie dlatego w ofercie tej szwedzkiej marki znajdziesz dziesiątki różnych rozwiązań, wśród których z pewnością znajdziesz coś, co odpowiada twoim potrzebom. Ba! To, co odróżnia łóżka Hilding od innych łóżek, to możliwość personalizacji i całkowitego dopasowania do siebie. To bowiem nie my mamy dopasowywać się do łóżka, a łóżko do nas. Jak osiągnąć ten stan?

Wybieranie łóżka – najważniejsze zasady

Wszyscy ci, którzy zastanawiają się, czym kierować się podczas wyboru łóżka, powinni wziąć pod uwagę kilka następujących aspektów.

  1. Wielkość łóżka – za małe łóżko to najgorsze, co może przytrafić się naszemu lubiącemu wygodę kręgosłupowi. Minimalna szerokość to 80-90 cm na jedną osobę, a jeśli mamy przestronną sypialnię, warto zainwestować w parę dodatkowych centymetrów.
  2. Rama łóżka – baza, od której zależy m.in. stabilność łóżka, jego wygląd, ale też (ku zaskoczeniu wielu osób) jakość naszego snu. Najczęściej spotykamy łóżka w ramach drewnianych lub tapicerowanych, na nóżkach lub bez nich.
  3. Wysokość łóżka – za najlepsze uznaje się masywne i wysokie łóżka kontynentalne (np. modele Hilding Glamour czy Hilding Urban z dwoma materacami), których rama często sięga nawet 60-70 cm nad podłogę. Oczywiście możemy zdecydować się też na łóżka niższe: one sprawdzą się lepiej dla osób starszych, dla których problematyczne może być wchodzenie na wysokie łóżko i schodzenie z niego, a także w przypadku małych dzieci.
  4. Rodzaj materaca – najważniejszą częścią łóżka jest jednak materac, ponieważ to on zapewnia podparcie dla całego naszego ciała i decyduje o tym, czy wysypiamy się dobrze. Tutaj wybierać możemy pomiędzy rozwiązaniami takimi jak tradycyjny materac sprężynowy np. kieszeniowy jak Hilding Zorba, nowoczesny materac piankowy, np. termoelastyczny typu Hilding Rumba lub rozwiązania hybrydowe, np. materac Hilding Electro.
  5. Wezgłowie – o zagłówku łóżka również warto zdecydować wcześniej, aby dopasować go do swoich potrzeb. To szczególnie ważne w przypadku osób, które lubią czytać przed snem i potrzebują wygodnego wezgłowia.

Oczywiście to nie jedyne, co będzie trzeba wybrać, jeśli zdecydujemy się na zamówienie łóżka. Dostępne są również takie opcje jak bazy ze schowkami np. na pościel, a także personalizowanie tkanin, którymi ma być otapicerowane nasze łóżko. Warto poświęcić temu nieco czasu i wybrać dobrze, bo łóżko skrojone na miarę to gwarancja dobrego snu. To się po prostu opłaca!

 

Artykuł sponsorowany