Czy zwróciłaś kiedykolwiek uwagę na to, że w terminach przydatności do spożycia na produktach spożywczych możesz odnaleźć dwie formułki? Jedna z nich mówi: „należy spożyć do”, a druga: „należy spożyć przed”. Czy istnieje jakaś różnica pomiędzy nimi?

Szczepionka na koronawirusa: ruszają prace nad drugą fazą testów

Termin przydatności do spożycia

Przede wszystkim w ocenie świeżości produktu należy zachować rozsądek. Czasem na trwałość produktu wpływa temperatura, wilgotność, sposób i miejsce przechowywania. Bywa tak, że jedzenie psuje się o wiele szybciej niż przewidział producent, a czasem jego trwałość może być dłuższa. Każdy produkt powinnyśmy ocenić na podstawie jego wyglądu, zapachu i konsystencji. Przecież produkty nie psują się idealnie w dniu, który jest podany na etykiecie. Zresztą etykiety mówią nam o wiele więcej, niż odczytywałyśmy z nich do tej pory. Możesz tego nie wiedzieć, ale istnieje różnica pomiędzy „należy spożyć do” i „należy spożyć przed”.

Termin przydatności do spożycia: należy spożyć przed

To określenie sugeruje minimalną trwałość produktu. Jest to termin orientacyjny, w którym dany produkt będzie mieć najwyższą jakość. W tym czasie producent gwarantuje jego świeżość. Termin „należy spożyć przed” znajdziesz na produktach, które z reguły można przechowywać dłużej: makarony, kasze, ryże, konserwy, przetwory, słodycze i inne przekąski. W przypadku takich produktów niezwykle istotne jest ich przechowywanie. Jeśli stosujesz się do zaleceń producenta, ich trwałość może być o wiele dłuższa od tej podanej na opakowaniu. Analogicznie: w przypadku złego przechowywania może być ona o wiele krótsza. Zwróć uwagę na skład produktów. Jeśli zawierają tłuszcz, należy pamiętać, że jest on podatny na jełczenie. Ale wiele produktów np. pszennych należy do grupy o wiele trwalszych i zjedzenie ich nawet tydzień po terminie nie powinno nas zatruć. Podobnie sytuacja wygląda z kosmetykami. Odpowiednie przechowywanie może wydłużyć ich trwałość.

Zero waste: czym tak naprawdę jest to ostatnio modne sformułowanie?

Termin przydatności do spożycia: należy spożyć do

Ta formułka oznacza termin, którego nie należy przekraczać. Według producenta zjedzenie produktu po tej dacie jest niebezpieczne. To oznaczenie odnajdziesz na nietrwałych produktach, takich jak np. mięso, mleko i produkty mleczne oraz wyroby garmażeryjne. W przypadku tych produktów bezwzględnie należy przestrzegać zasad odpowiedniego przechowywania. Nieodpowiednie warunki mogą sprawić, że przydatność do spożycia będzie jeszcze krótsza. Jednakże spełniając odpowiednie warunki, takie jak np. temperatura, możemy sprawić, że te produkty będą odpowiednie do spożycia nieco dłużej. Pamiętaj, aby nigdy całkowicie nie polegać na terminach przydatności. Są one wskazówką, ale nie gwarantem. Dlatego zawsze w ocenie przydatności polegaj na swoich zmysłach.