W trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii niezwykle popularna stała się telemedycyna. W wielu przypadkach jest to pierwszy kontakt z lekarzem, który musi postawić diagnozę. Będzie on dysponować jedynie naszym opisem dolegliwości, na podstawie których zdecyduje o dalszym leczeniu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku takich chorób, jak chociażby choroby serca czy płuc, nowotwory, cukrzyca, choroby neurologiczne lub wiele innych dolegliwości, które wymagają szybkiej diagnozy i wdrożenia leczenia.

Akcja #niekłammedyka. Apel ratownika medycznego: „daj mi możliwość być gotowym na to, co zastanę”

Ograniczenie leczenia innych chorób

Obecnie wszystkie siły skupione są na walce z koronawirusem, przez co opieka nad pacjentami z innymi chorobami jest ograniczona. Telemedycyna została stworzona po to, aby ograniczyć przebywanie osób z chorobami obniżającymi odporność z potencjalnymi chorymi na COVID-19. W sierpniu weszło w życie rozporządzenie w sprawie teleporad. Zawiera ono standardy i wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Teleporada to nasz pierwszy kontakt z lekarzem, dlatego niezwykle istotne jest to, co mu przekażemy i w jaki sposób.

Syndrom zdalnego przemęczenia – jak poradzić sobie na home office

Telemedycyna

Przede wszystkim przed poradą przygotuj swój PESEL. Zgromadź swoją historię choroby – przygotuj wyniki badań, przypomnij sobie, co działo się na poprzednich wizytach. Przemyśl, jakie objawy towarzyszą schorzeniu, które chcesz zgłosić lekarzowi. Opisz niepokojące objawy jak najdokładniej – od kiedy trwają, jak ocenisz ich nasilenie, w jakich okolicznościach się pojawiają itd. W trakcie rozmowy dokładnie opisz swój problem – lekarz nie będzie mieć możliwości samodzielnego zbadania Cię, będzie bazować jedynie na Twoich obserwacjach. Jeśli lekarz uzna, że konieczna jest osobista wizyta, poinformuje o tym. Wówczas możesz umówić się na wizytę stacjonarną. Jednakże w przypadku chorób sezonowych, takich jak przeziębienie, angina czy grypa może się okazać, że wizyta w placówce nie będzie konieczna. Dlatego tak istotne jest skrupulatne opisywanie symptomów, które umożliwią diagnostykę.