Choroba hemoroidalna dotyka sporej części osób, szczególnie tych, którym towarzyszy siedzący tryb życia i mała aktywność. Nie bez znaczenia jest również dieta, w której błonnik jest raczej rzadkim gościem. Hemoroidy mogą dopaść także kobiety w okresie ciąży – jest to dla nich dość typowa dolegliwość. Warto wiedzieć, jakie czopki na hemoroidy dostaniemy w aptece – jaki mają skład, właściwości, przeciwwskazania czy działania niepożądane. Nie wszystkie z nich mogą stosować np. kobiety w okresie ciąży czy karmienia piersią. Oprócz czopków, w leczeniu żylaków odbytu stosuje się również inne środki jak tabletki, np. z diosminą i kasztanowcem.

Kiedy stosuje się czopki na hemoroidy?

Czopki na hemoroidy to leki stosowane w leczeniu żylaków odbytu. Preparaty te łagodzą szereg takich dolegliwości towarzyszących hemoroidom jak pieczenie, świąd, stan zapalny, problemy z defekacją (często bolesną), ból, ucisk czy krwawienie z odbytu. Choroba ta dotyka sporą część osób po 40. roku życia, ale również kobiety w okresie ciąży. Hemoroidy to częste zjawisko, któremu towarzyszy dieta nieobfitująca w błonnik, siedzący tryb życia, mała aktywność.

Aby złagodzić zespół objawów związanych z guzkami krwawniczymi, stosuje się czopki na hemoroidy. Zwykle środki te aplikuje się 1-2 razy na dobę, pamiętając o modyfikacji diety, właściwą podaż płynów i higienę okolic odbytu. Obecnie dostępne są chusteczki nawilżające na podrażnioną okolicę odbytu, które można stosować równolegle z czopkami na hemoroidy.

Jak działają czopki na hemoroidy?

czopki na hemoroidy

Ze względu na swój zróżnicowany skład, czopki posiadają wielokierunkowe działanie, które uwarunkowane jest składem substancji czynnych. W praktyce nie spotyka się praktycznie leków 1-składnikowych na hemoroidy. Aktywnymi składnikami czopków są różne substancje o działaniu znieczulającym miejscowo, ściągającym (co jest korzystne przy stanach zapalnych), zmniejszającym świąd (np. hydrokortyzon), przeciwzakrzepowym i uszczelniającym naczynia.

Ze względu na złożony skład leki te zmniejszają odczuwanie bólu, wspierają regenerację okolic odbytu, ograniczają uczucie pieczenia i swędzenia. Jak powinny działać najsilniejsze czopki na hemoroidy? Możliwie szybko, nie wywołując zbyt wielu działań niepożądanych. Nie można wymienić tutaj jednego najlepszego leku. Wiele zależy od wrażliwości osobniczej i nasilenia objawów, a także chorób towarzyszących.

Inne leki na hemoroidy oprócz czopków

Uzupełniająco na leczenie hemoroidów stosuje się doustne tabletki uszczelniające naczynia żylne okolic odbytu (substancje te działają również na inne naczynia krwionośne w organizmie). Co zawierają takie tabletki? Najczęstszym składnikiem jest diosmina. Na początku stosuje się niekiedy po kilka gramów. Inne substancje to chociażby kasztanowiec, ruszczyk, dobesylan wapnia, rutozyd i jego pochodne.

Warto wspomnieć, że dla czopków na hemoroidy istnieje postać alternatywna. Jest nią krem doodbytniczy na hemoroidy, który sprawdza się w przypadku postaci zewnętrznej. Czopki są przeznaczone przede wszystkim do leczenia hemoroidów wewnętrznych. Pomocne w przypadku tej choroby są nasiadówki z ziół, które zawierają w swoim składzie garbniki łagodzące stan zapalny.

Leki na hemoroidy bez recepty

W aptece dostaniemy czopki na hemoroidy bez recepty, w skład których wchodzą roślinne wyciągi z kasztanowca. Jednymi z silniejszych czopków są te, które mają w składzie substancje znieczulające, a także steryd, czy nawet antybiotyk. Posiadają one jednak sporo ograniczeń i najlepiej, jeśli są stosowane po konsultacji z lekarzem. W zależności od towarzyszących objawów można wybrać czopki na hemoroidy z substancją znieczulającą jak lidokaina czy benzokaina. Dostępne są również leki z substancjami wspierającymi regenerację i odbudowę naruszonego nabłonka.

 

Artykuł sponsorowany