22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z przyczyn embriopatologicznych jest niezgodna z Konstytucją i musi zostać zakazana. Skandaliczne oświadczenie spowodowało, że Polki wyszły na ulicę, aby protestować w imię swoich przekonań. Szwedki postanowiły wesprzeć polskie kobiety i proponują, aby w geście solidarności wykonywać dla Polek bezpłatne zabiegi. To ma być gest wdzięczności za pomoc w latach 60. ubiegłego wieku.

Strajk kobiet. Jak protestować w domu, kiedy nie możesz wyjść na ulicę

Trybunał Konstytucyjny

Kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekał o aborcji z przyczyn embriopatologicznych, nikt nie mógł przewidzieć, że reakcja będzie aż tak silna. Obecnie o Strajku Kobiet słyszano już we wszystkich europejskich krajach oraz na innych kontynentach. O strajku wypowiadały się także amerykańskie gwiazdy. Skandal, który wywołała decyzja Trybunału, ma obecnie światowy charakter – protestują osoby w Polsce i na całym świecie. Kiedy informacje o strajkach dotarły do Szwecji, Szwedki postanowiły okazać solidarność z polskimi kobietami.

Szwedki chcą pomóc Polkom

Szwedzki dziennik Expressen donosi, że ruszyła specjalna petycja. Szwedki pragną zebrać pod nią jak najwięcej podpisów, aby Polki, które przyjadą do Szwecji, mogły za darmo dokonać aborcji. To ma być okazanie wdzięczności za to, jak w latach 60. ubiegłego wieku Polki pomagały Szwedkom. Wówczas to właśnie Szwedki dokonywały aborcji w Polsce. Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję, która zszokowała cały świat.

Na łamach Expressen wypowiedziała się Cissi Wallin, szwedzka aktorka:

„W Polsce (…) kobiety mogą dokonać aborcji tylko wtedy, gdy zaszły w ciążę w wyniku gwałtu lub kazirodztwa oraz jeśli ciąża zagraża życiu i zdrowiu kobiety lub gdy płód jest poważnie uszkodzony”.

Strajk kobiet. Amerykański Vogue o zakazie aborcji w Polsce

Aborcja w Szwecji

Obecnie w Szwecji można wykonać aborcję za darmo, a tabletka dzień po jest dostępna bez recepty. Cissi Wallin zaapelowała do osób mieszkających w Szwecji, aby podpisały się pod petycją.

„Nie możemy po prostu stać i patrzeć, kiedy jeden z krajów Unii Europejskiej rażąco narusza prawa człowieka. Żądamy, aby polski rząd wprowadził bezpłatną aborcję i zniósł wymóg przepisywania tabletek dzień po, tak jak to ma miejsce w Szwecji”.

Takich gestów solidarności pojawia się na całym świecie coraz więcej. Trybunał Konstytucyjny, wydając skandaliczne orzeczenie, sprawił, że zaczęły buntować się już nie tylko polskie kobiety, lecz cały świat.