Onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz oraz jego zespół z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opracowali prototyp szczepionki na koronawirusa. Polski lek ma się różnić od tych, nad którymi pracują naukowcy w innych państwach. Czym różni się polska szczepionka na koronawirusa?

Czy miałeś koronawirusa, nawet o tym nie wiedząc?

Szczepionka na koronawirusa

Na całym świecie nad wynalezieniem szczepionki pracuje ponad sto dwadzieścia zespołów, między innymi z Chin i Ameryki. Jak zdradził prof. Andrzej Mackiewicz w rozmowie z PAP, obecnie polska szczepionka przechodzi do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych. Preparat nad którym pracują polscy naukowcy różni się od reszty. W przeciwieństwie do innych szczepionek, które wykorzystują koncepcje zapobiegania zakażeniu poprzez przeciwciała, ma również aktywować brakujące komórkowe mechanizmy obronne skierowane wybiórczo na wirusa.

Nie wiem, co mam robić z klientami, którzy wchodzą do sklepu bez maseczki

Pomysł na szczepionkę

Polska szczepionka została nazwana CovidVax i jest genetyczną szczepionką komórkową, która pobudza w organizmie podobne mechanizmy immunologiczne jak szczepionki rakowe. Obecnie zespół opracował dwa rodzaje szczepionki: mysią i ludzką. Pierwszy rodzaj ma być poddany testom w przeciągu dwóch tygodni. Mają one zweryfikować mechanizmy odpornościowe. Na tej podstawie powstaną odpowiednie testy, które zostaną użyte do monitorowania działania szczepionki w badaniach klinicznych na ludziach. Poznańscy naukowcy przygotowują dokumentację dla Europejskiej Agencji Leków i FDA w USA z prośbą o zgodę m.in. na szybką ścieżkę legalizacyjną. Po przejściu audytów w Polsce, zespół będzie mógł zacząć wytwarzać i badać szczepionkę na ludziach. W trakcie nich dowiemy się, czy jest ona skuteczniejsza od tych, które wytwarzane są przez resztę zespołów na świecie.