
Syndrom Atlasa: gdy wciąż masz problem z ustalaniem własnych granic
Syndrom Atlasa w psychologii to metaforyczne określenie stanu, w którym osoba czuje się przytłoczona ciężarem zbyt wielu obowiązków, odpowiedzialności lub oczekiwań, które bierze na swoje barki, podobnie jak mitologiczny Atlas, który dźwigał na swoich ramionach niebo. Ten syndrom nie jest oficjalną diagnozą psychologiczną, ale jest używany w celu zilustrowania pewnych wzorców zachowań i doświadczeń emocjonalnych.
Kiedy powinnaś skorzystać z pomocy terapeuty? 20 sygnałów alarmowych
Na czym polega syndrom Atlasa?
Osoby dotknięte syndromem Atlasa często odczuwają intensywny nacisk, aby spełniać oczekiwania innych i dążyć do perfekcji we wszystkich aspektach życia. Mogą mieć poczucie, że jeśli nie będą nadmiernie pracować i nie będą nieustannie dawać z siebie 100%, wszystko się zawali lub będą uważani za nieudaczników. Często przejmują na siebie więcej zadań i obowiązków, niż są w stanie udźwignąć, co może prowadzić do wypalenia zawodowego, problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk i depresja, a także problemów w relacjach.
Radzenie sobie z syndromem Atlasa zwykle wymaga pracy nad ustaleniem granic, nauki mówienia „nie”, a także zrozumienia i zaakceptowania, że nikt nie jest w stanie zaspokoić wszystkich oczekiwań i że dbanie o własne potrzeby jest równie ważne, jak dbanie o innych. Praca z psychoterapeutą może być pomocna w przepracowaniu tych kwestii i znalezieniu zdrowszych sposobów radzenia sobie ze stresem i odpowiedzialnością.
Klątwa Jokera. Niepokojące losy aktorów, którzy wcielili się w demonicznego klauna