
Sylwetka skinny fat. Osoba szczupła i otyła jednocześnie?
Czy osoba szczupła może być otyła? Okazuje się, że tak, a dowodem jest sylwetka typu skinny fat. Nie jest to jednak problem natury stricte estetycznej, ale może być również zagrożeniem dla zdrowia. Czym jest sylwetka skinny fat i jak się jej pozbyć? Czytaj dalej!
Co to jest sylwetka skinny fat i jak wygląda?
Otyłość u osób szczupłych? Okazuje się, że to możliwe, a takie zjawisko potocznie nazywane jest sylwetką typu skinny fat. Nie jest to jednak kwestia stricte estetyczna, bo „skinny fat” ma też swój odpowiednik w świecie badań naukowych.
Jak mówi mgr Aleksandra Kureń, dietetyczka i konsultantka merytoryczna Centrum Respo: „To, co znamy jako sylwetka skinny fat, w terminologii naukowej nazywamy otyłością metaboliczną z prawidłową masą ciała. Czyli innymi słowy, są to osoby z prawidłowym BMI, ale z nadmiarem tkanki tłuszczowej i zaburzeniami metabolicznymi, które zwykle spotykamy u osób otyłych”.
W praktyce sylwetka skinny fat to więc BMI < 25 kg/m2 w połączeniu nadmiarem tkanki tłuszczowej (> 32-33% u kobiet i > 24% u mężczyzn). Ale cechy tego typu sylwetki da się często zaobserwować na pierwszy rzut oka i są to m.in.:mało jędrne ciało, wysoki obwód talii, czy tkanka tłuszczowa na brzuchu, udach lub biodrach.
Dlaczego pojawia się sylwetka skinny fat?
Sylwetka skinny fat występuje zwykle u osób z nieprawidłowo zbilansowaną dietą i niską aktywnością fizyczną.
„Metaboliczna otyłość u osób szczupłych często obserwowana jest u tych, którzy w diecie mają dużo nasyconych kwasów tłuszczowych (czyli m.in. tłustego mięsa, żywności wysokoprzetworzonej), a mało źródeł błonnika – warzyw, owoców czy pełnoziarnistych produktów zbożowych. Co więcej, powstawaniu sylwetki skinny fat zdaje się sprzyjać palenie tytoniu i picie alkoholu” – podsumowuje dietetyczka.
Czym grozi taki typ sylwetki?
Warto pamiętać, że otyłość metaboliczna u osób szczupłych niesie ze sobą podobne zagrożenia, jak „klasyczna” otyłość. U osób ze szczupłą sylwetką, ale nadmiarem tkanki tłuszczowej często obserwuje się bowiem [1]:
- gorszą wrażliwość na insulinę
- wyższe stężenia triglicerydów
- większą akumulację tłuszczu w wątrobie
- wyższe ciśnienie tętnicze
Co więcej, badania wskazują, że kobiety z prawidłowym BMI, ale nadmiarem tkanki tłuszczowej mają dwukrotnie wyższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych niż kobiety szczupłe z prawidłową zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie (< 33%) [2].
Skinny fat – jak się jej pozbyć?
Walka z sylwetką skinny fat powinna opierać się na dwóch filarach.
Co mówi na ten temat dietetyczka Aleksandra Kureń? „Dobre efekty daje w tej sytuacji niewielki deficyt kaloryczny, ok. 500 kcal dziennie. Czyli taki, który pobudzi nasz organizm do spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ważne są także zbilansowane posiłki bogate w białko, błonnik czy nienasycone tłuszcze – i jednoczesne ograniczenie palenia, alkoholu oraz żywności wysokoprzetworzonej”.
Ale dieta to nie wszystko. Kluczowa jest także aktywność fizyczna, która pobudza rozwój mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej. „Najlepiej więc łączyć różne typy treningów: treningi wytrzymałościowe takie jak jogging, rower czy pływanie pomogą nam spalić tkankę tłuszczową, z kolei treningi siłowe, np. z hantlami będą rozwijały tkankę mięśniową, co pozytywnie wpłynie na wygląd sylwetki” – komentuje dietetyczka.
Piśmiennictwo:
- Gómez-Zorita, S., Queralt, M., Vicente, M. A., González, M., & Portillo, M. P. (2021). Metabolically healthy obesity and metabolically obese normal weight: a review. Journal of physiology and biochemistry, 77, 175-189.
- Romero-Corral, A., Somers, V. K., Sierra-Johnson, J., Korenfeld, Y., Boarin, S., Korinek, J. i wsp. (2010). Normal weight obesity: a risk factor for cardiometabolic dysregulation and cardiovascular mortality. European heart journal, 31(6), 737-746.
Artykuł sponsorowany