Fakt, że nasz wygląd jest uzależniony od tego, co jemy, nawet nie podlega dyskusji. Jeśli chcemy mieć jędrną i pełną blasku skórę, musimy zwracać baczną uwagę na to, jak wygląda nasz jadłospis. Jak zauważa Marta Kucińska, autorka książki Joga piękna, obecnie trudno jest uchronić się przed negatywnym wpływem zanieczyszczenia środowiska, dlatego warto zadbać „o odpowiednią i zbilansowaną dietę obfitującą w antyoksydanty oraz uzupełnianie ich odpowiednimi suplementami”. By zatem wspomóc organizm w walce z oznakami starzenia i zmęczenia, koniecznie wzmacniajmy go od wewnątrz.

Woda to podstawa

Podstawową zasadą dbania o urodę jest picie odpowiedniej ilości wody. Najlepiej niegazowanej oraz mineralnej. Minimum to półtora litra. Kto nie lubi smaku czystej wody, może dodać do niej plasterki cytrusów (pomarańczy, cytryny), wkroić plasterek imbiru czy dorzucić listki mięty. Kucińska zaznacza: „Każdy dzień powinno się rozpocząć od wypicia dwóch szklanek naprawdę ciepłej, ale nie wrzącej wody” (ciepła woda oczyszcza i pobudza metabolizm). Warto również sięgnąć po zieloną herbatę, zawiera bowiem przeciwutleniacze, czyli związki wspierające zdrowie i młodość. Pomaga też zwalczyć stany zapalne oraz redukuje zaczerwienienia, w efekcie skóra zaczyna wyglądać zdrowo i promiennie. Wypijajmy co najmniej jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie.

Postaw na superżywność

Dla pięknej skóry konieczne są witaminy (szczególnie A, E, C) i minerały, a także białko, dzięki któremu skóra zachowuje jędrność, a zmarszczki pojawiają się dużo później. Znajduje się w chudym mięsie, rybach, jajkach, warzywach strączkowych i nabiale. Powinno stanowić nie więcej niż 10-15 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Nieocenione są również kwasy omega-3, które przyspieszają regenerację skóry. Staje się przez to bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, których działanie przyspiesza proces starzenia. Aby dostarczyć organizmowi optymalnej ilości kwasów omega-3, należy sięgnąć po tłuste ryby morskie (np. śledzia, tuńczyka, makrelę). Źródłem kwasów omega-3 pochodzenia roślinnego są orzechy włoskie, laskowe i brazylijskie, pestki dyni, soja, tofu i awokado, warto również sięgać po zielone warzywa. Jednak szczególnie cennym źródłem kwasów omega-3 są oleje roślinne, zwłaszcza olej lniany, tłoczony na zimno.

Zwróćmy uwagę także na superfoods, czyli produkty posiadające wiele unikalnych cech. Wśród najcenniejszych należy wymienić:

  • jagody goji – odżywiają i wzmacniają organizm, wprowadzają też do niego związki powstrzymujące procesy starzenia;
  • kakaowiec – zawiera najwięcej przeciwutleniaczy ze wszystkich innych produktów zaliczanych do superfoods, jest świetnym źródłem magnezu, żelaza, chromu, cynku;
  • produkty pszczele (miód, propolis) – są bogate w minerały, przeciwutleniacze, probiotyki oraz enzymy;
  • spirulinę – stanowi bogate źródło chlorofilu, białka, niezbędnych kwasów tłuszczowych, kwasów nukleinowych oraz zawiera szerokie spektrum przeciwutleniaczy.

Naprawdę niewiele trzeba, by poprawić wygląd skóry. Warto brać z natury to, co najlepsze, i mieć świadomość, że – jak pisze Kucińska – „pokarm to nie tylko to, co jesz, lecz także to, czym karmisz swoje zmysły”.

Materiał powstał na podstawie książki Marty Kucińskiej: Joga Piękna, wyd. Sensus, Gliwice 2020.

Joga Piękna
1

Joga Piękna

Marta Kucińska

44,90 zł

Kup teraz

Marta Kucińska – certyfikowana nauczycielka jogi twarzy według metody Face Yoga Method, joginka, konsultantka ajurwedy III stopnia, projektantka mody. Niezwykle ważne jest dla niej zachowanie równowagi między ciałem, duszą i umysłem. Jest ogromną zwolenniczką medycyny naturalnej, ziołolecznictwa, medycyny ajurwedyjskiej, diety wegetariańskiej, naturalnej pielęgnacji ciała, psychologii wedyjskiej, jogi oraz ćwiczeń i masaży twarzy. Za cel stawia sobie pomaganie innym kobietom w zachowaniu przez długie lata urody, promiennej cery, uśmiechu i zadowolenia z siebie. Więcej informacji o autorce na stronie: https://jogapiekna.com/

CZYTAJ TAKŻE:

Trzy sposoby, które z pewnością NIE pomogą w walce ze stresem! Wiele z nas je stosuje, nie mając o tym pojęcia

Co dzieje się z Twoim mózgiem po przeczytaniu zaledwie 30 stron książki?

Zdrowie psychiczne w trudnych czasach pandemii. Jak radzić sobie z uczuciem lęku

5 sposobów, aby szybko się uspokoić. Powstrzymasz nawet nagły atak paniki