Podczas niedzielnej konferencji prasowej przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przedstawiły postulaty. Padło wiele mocnych i ważnych słów. Marta Lempart, Agnieszka Czerederecka i Klementyna Suchanow były przygotowane i wyszły z konkretnymi założeniami.

Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają nieprzerwanie od 22 października. To właśnie w tym dniu TK wydał orzeczenie, które poruszyło opinią publiczną i całym społeczeństwem. Od tego czasu codziennie na ulicach Polskich miast i miasteczek gromadzą się tysiące osób, które walczą w obronie wolności. Protesty odbywają się także za granicą, a swoje wsparcie przekazują artyści i aktywistki z całego świata. W piątek 30 października odbył się w Warszawie wielki marsz. Uczestniczyło w nim ponad 100 tysięcy osób. Niektóre źródła podają, że liczba mogła zbliżyć się nawet do 200 tysięcy.

Ogólnopolski Strajk Kobiet trwa i zapowiada kolejne działania. Liderki organizacji powołały także Radę Konsultacyjną oraz wyraźnie zaznaczyły postulaty.

Skład Rady nie jest ostateczny i zamknięty, wręcz przeciwnie – dopiero zaczyna się on kształtować. Ostatecznie będzie ona liczyć MINIMUM KILKADZIESIĄT OSÓB – osób eksperckich, aktywistek i aktywistów oraz osób z doświadczeniem opozycji demokratycznej – czytamy w oświadczeniu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Według Wstępnych ustaleń w Radzie Konsultacyjnej znajdą się: Barbara Labuda, Danuta Kuroń, Dorota Łoboda, Katarzyna Pikulska, Bożena Przyłuska, Dominika Lasota, Nadia Oleszczuk, Robert Hojda, Kinga Łozińska, Paweł Kasprzak, Jacek Wiśniewski, Monika Płatek, Katarzyna Bierzanowska, Sebastian Słowiński, Michał Boni, Mirosława Makuchowska, Aleksandra Kaczorek, Beata Chmiel, Roman Kurkiewicz, Piotr Szumlewicz.

Zbieramy i prosimy o zgłoszenia i rekomendacje osób – eksperckich i z doświadczeniem aktywistycznym. – czytamy w dalszej części oświadczenia.

Strajk Kobiet – pola walki czyli obszary dalszego działania

Zadaniem Rady Konsultacyjnej będzie zbieranie i porządkowanie postulatów zgłaszanych przez protestujących.

Rada ma dwa zadania w tym momencie protestów:
– praca nad postulatami zbieranymi z protestów i komentarzy, tak aby głos z ulicy uporządkować i uwspólnić (co powinno się wydarzyć?)
– praca nad praktycznymi ścieżkami wyjścia z bagna, w którym znalazłyśmy i znaleźliśmy się w wyniku rządów PiS

Ogólnopolski Strajk Kobiet ogłosił także 13 obszarów tzw. pól walki. Są to obszary dalszego działania. Są nimi:

1)prawa kobiet – koniec piekła kobiet
2) prawa osób LGBTQIA+ – LGBT to ludzie, nie ideologia
3) świeckie państwo
4) praworządność – wolne sądy i służby państwowe, nie partyjne
5) państwo – legalne instytucje, prawdziwi RPO i RPD
6) pandemia – walka z katastrofą w ochronie zdrowia i łagodzenie skutków pandemii (odszkodowania)
7) klimat i prawa zwierząt
8) stop faszyzacji życia publicznego – no pasaran!
9) rynek pracy – niech nie będzie śmieciowy!
10) edukacja – walka z katastrofą w szkolnictwie
11) niepełnosprawność – prawdziwe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
12) media – wolne media/ stop propagandzie
13) nigdy nie będziesz szła sama – wsparcie dla dzieci i młodzieży/ walka z kryzysem w psychiatrii

Jak podkreślają liderki są to nazwy robocze pól walki, których dotyczą postulaty osób protestujących – w toku prac Rady mogą ulec zmianie, mogą być inaczej ukształtowane.

W oświadczeniu organizacji, które podsumowywało zorganizowaną konferencję ogłoszono także:

Gwarantujemy Wam, że Rada będzie pełnić rolę wyłącznie służebną w stosunku do Waszego głosu na ulicach. Powołujemy ją, bo o tym, co z prawami kobiet i co z tą Polską nie może decydować sama Fundacja OSK, ani Strajk Kobiet jako ruch społeczny. Dzieje się coś większego. Dzieje się coś wielkiego. Czujemy się w obowiązku ZAGWARANTOWAĆ Wam, że nic o Was bez Was, nic ponad naszymi i Waszymi głowami. I potrafimy to zrobić.
Potrafimy sprawić, że nasza Rada nie napisze wielkiego ambitnego utopijnego programu do szuflady, tylko INSTRUKCJĘ WYJŚCIA Z BAGNA.
Jutro podane zostaną adresy mailowe do kontaktu w 13 polach walki oraz adres ogólny do zgłoszeń/ rekomendacji do pracy w Radzie.

Strajk Kobiet podkreśla, że chce zająć się obszarami dotyczącymi praw zwierząt oraz edukacji. Liderki przypomniały także o kluczowej w całej sprawie kwestii aborcji, od której rozpoczęły się protesty w Polsce – przypomnienie ultimatum dotyczącego kwestii aborcji, od której zaczęły się protesty – rząd miał czas do zeszłej środy, żeby załatwić sprawę oświadczenia mgr Julii Przyłębskiej o zakazie aborcji. Nie zrobił tego, zamiast tego mamy festiwal idiotycznych oświadczeń mieszanych z pogróżkami, pomysłów kompromisu z kompromisem z kompromisem.

Ultimatum postawionym przez Strajk Kobiet jest także dymisja rządu.

Rząd ma tydzień, żeby zająć się katastrofą w systemie ochrony zdrowia, przenosząc środki budżetowe m. in. z finansowania Kościoła i TVPiS na finansowanie ochrony zdrowia, tak aby było na poziomie 10%
– i kluczowe – rząd ma czas do końca roku, żeby pokojowo podać się do dymisji, aby można było zacząć sprzątać ten bałagan w każdej sferze życia publicznego