Dziś o godzinie 17 rozpocznie się strajk kobiet pod hasłem Marsz na Warszawę. Będzie to największa manifestacja ze wszystkich dotychczasowych. Do stolicy mają przyjechać ludzie z innych miast i miejscowości w Polsce. Jeśli nie możesz uczestniczyć w dzisiejszej demonstracji, sprawdź jak możesz okazać wsparcie i solidarność w domu.

Strajk kobiet – jak protestować w domu

Wiele osób nie może uczestniczyć w dzisiejszym proteście z powodu kwarantanny. Niektórzy mogą odczuwać strach przed koronawirusem lub obawiają się o zdrowie najbliższych, ponieważ mieszkają ze starszymi osobami. To całkowicie zrozumiałe, dlatego Strajk Kobiet można wesprzeć będąc w domu. Oto sposoby jak protestować w domu, kiedy nie możesz wyjść na ulicę.

Dla wszystkich, którzy muszą pozostać w domu, są organizowane wydarzenia online. Jednym z nich jest Blokada zdalna. Polega ona na tym, aby rozsyłać maile do posłów i posłanek, wnioskodawców oraz sędziów Trybunału Konstytucyjnego – do wszystkich, którzy przyczynili się do zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Tutaj znajdują się szczegóły blokady.

Można też wesprzeć finansowo prokobiece organizacje – Aborcyjny Dream Team, Ogólnopolski Strajk Kobiet lub inną wybraną fundację, która walczy o prawa i wolność kobiet.

Sprawdzaj wiadomości o tym jakie protesty są organizowane w Twoim mieście lub okolicy. Czytaj je, lajkuj i udostępniaj. To bardzo ważne, aby te informacje zyskały szerszy zasięg. Sprawdzaj posty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz innych aktywistek i aktywistów. Uświadamiaj innych o tym, co dzieje się w temacie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Zwiększaj widoczność tych informacji w social mediach i rozmawiaj o tym także poza siecią.

Gestem wsparcia i solidarności jest także zmiana nakładki na profilowym zdjęciu na Facebooku. Chociaż niektórzy mogą mieć do tego sceptyczne podejście, takie działanie ma wielki zasięg. W ten sposób pokazujesz, że popierasz protest i dajesz sygnał znajomym, że sprzeciwiasz się wyrokowi TK.

Gwiazdy dołączają do protestu po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Padły mocne słowa i zdjęcia

Strajk Kobiet – zaśpiewaj piosenkę i pamiętaj o plakatach

Innym sposobem na okazanie solidarności z protestującymi na ulicy jest nagranie swojego wykonania utworu Bella Ciao w wersji przygotowanej przez dwóch artystów – Maja Pompa i Łaja Szkło. To wydarzenie jest nazwane „Chór bardzo zaniepokojonych”. Chodzi o nagranie swojego śpiewu – następnie wszystkie wersje zostaną złożone w całość i umieszczone na Youtube. Tutaj szczegóły.

Jeśli chcesz wyrazić swój sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego i okazać wsparcie dla Strajku Kobiet wywieś plakat w oknie. Może to być namalowana czerwona błyskawica lub transparent z wybranym hasłem. Możesz także skorzystać z plakatów udostępnionych przez Strajk Kobiet lub innych artystów, którzy udostępniają je w internecie.