W całej Polsce trwają protesty dotyczące praw kobiet. 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu lub chorobę zagrażającą jego życiu jest niezgodna z konstytucją. To moment przełomowy, który spowodował falę protestów w całym kraju. Strajk kobiet trwa. Codziennie organizowane są demonstracje i akcje, które bronią praw kobiet do ich samostanowienia. Decyzja TK oznacza koniec tzw. kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał w Polsce od 1993 roku.

Strajk kobiet – zagraniczne media o sytuacji w Polsce

Polska ma obecnie jedno z najsurowszych praw aborcyjnych w całej Europie. W sprawie głośnych protestów głos zabrały media na całym świecie. Na stornie amerykańskiego Vogue pojawił się artykuł dziennikarki Emmy Specter, w którym opisuje aktualną sytuację kobiet w naszym kraju.

Polski rząd od lat stara się ograniczyć dostęp do aborcji w tym kraju, a protestujący tłumnie przybyli do Warszawy, aby wyrazić swój sprzeciw wobec nowego orzeczenia. Wiele osób zebrało się w piątek pod domem konserwatywnego polskiego przywódcy Jarosława Kaczyńskiego. Policja rozpuściła gaz pieprzowy i aresztowała 15 osób. – czytamy na stronie vogue.com.

Zagraniczne gwiazdy, które wspierają Polki. Wśród nich między innymi fotograf Alexi Lubomirski

Zagraniczne media opisują sytuację kobiet i ich walkę w obronie swoich praw. Dziennikarka Emma Specter opisała także działania w sieci. W swoim artykule nawiązała do twórczości Szymona Szymankiewicza, polskiego artysty, który udostępnił swoje prace – wymowną grafikę, która przestawia mapę Polski w kształcie wieszaka.

Od czwartku, po usłyszeniu orzeczenia TK w sprawie aborcji, tysiące Polek i Polaków wyszło na ulicę. Strajk kobiet twa. Codziennie organizowane są kolejne demonstracje. W poniedziałek odbyła się blokada ulic. Mieszkańcy całej Polski dołączyli do akcji walcząc o prawa kobiet.