Stewia to substancja słodząca, która coraz częściej przewija się w dyskusjach dotyczących diety i zdrowego odżywiania. Biorąc pod uwagę wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości chcemy wiedzieć na ten temat coraz więcej! Powstaje zatem pytanie – czy w procesie odchudzania sprawdzi się stewia? Kalorie, które przyjmujemy każdego dnia w końcu istotnie wpływają na naszą masę ciała, a także samopoczucie. Czy zastępując cukier stewią, możemy liczyć na efekty w postaci spadku wagi? Poznaj stanowisko Ekspertów i dowiedz się więcej na nurtujące Cię pytania.

Czym jest stewia?

Stewia, a dokładniej glikozydy stewiolowe, to naturalne związki słodzące pochodzące z rośliny o nazwie Stevia rebaudiana, której ojczyzną są lasy Ameryki Południowej. Tam, wśród rdzennych mieszkańców, stewia była od wieków stosowana jako słodzik. Nie jest to przypadek! Glikozydy stewiolowe mogą być nawet 300 razy słodsze od klasycznego cukru spożywczego.

Stewia – kalorie

Jedną z najważniejszych cech stewii jest fakt, że nie dostarcza kalorii. Jej kaloryczność jest zerowa, co oznacza, że jej spożycie nie przyczynia się do wzrostu spożycia energii. Cecha ta może być istotna dla osób, których celem jest redukcja masy ciała, a więc dla osób z nadwagą i otyłością.

Jak wskazano w wytycznych Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością zastępowanie cukru substancjami słodzącymi takimi jak stewia może być jednym z elementów odchudzania. Jednocześnie, jak podkreślają eksperci, stosowanie substancji słodzących nie może być jedynym elementem odchudzania. Ważna jest dieta ogółem, a także regularne uprawianie aktywności fizycznej dopasowanej do stanu zdrowia i kondycji danej osoby.

Cukier i stewia – kalorie:

  • Cukier

1 łyżeczka cukru (około 4 g): 16 kcal

1 łyżka cukru (około 12 g): 48 kcal

1 szklanka cukru (około 200 g): 800 kcal

  • Stewia

Stewia, jako, że jest słodzikiem bezkalorycznym, stąd niezależnie od ilości, dostarcza 0 kcal.

Stewia w produktach spożywczych i domowej kuchni

Stewia wyróżnia się odpornością na działanie podwyższonej, jak i obniżonej temperatury, dzięki czemu można ją stosować zarówno do zimnych, jak i gorących napojów czy potraw, w tym także deserów. W praktyce oznacza to, że stewia idealnie nadaje się do słodzenia herbaty, kawy, a nawet do wypieków, takich jak ciasta.

Jednocześnie stosując stewię w domu warto pamiętać, że ze względu na znacznie większą słodkość (ok. 200-300 razy słodszą niż cukier), do uzyskania takiego samego efektu słodzącego, stewii wystarczy zdecydowanie mniej. W zależności od wybranej formy (proszek, ekstrakt, kryształki) tak inna może być jej siła słodząca. Stąd, przed dodaniem stewii do napoju lub posiłku, warto sprawdzić zalecenia producenta, co do stosowania słodzika. Często zamiast pełnych ilości (takich jak w przypadku cukru) np. łyżeczki, łyżki lub szklanki, stewię stosuje się w znacznie mniejszych ilościach, np. odrobinę proszku, co odpowiada mniej więcej 1 łyżeczce lub łyżce cukru.

Stewia a poziom glukozy we krwi

Glikozydy stewiolowe, będące sercem i zarazem kluczowym składnikiem stewii, są słodkim elementem diety i potencjalnie mogłyby również mieć istotny wpływ na poziom glukozy we krwi. Szczęśliwie słodycz odczuwana po spożyciu stewii, nie wpływa na poziom glukozy we krwi i nie wymaga wydzielania insuliny. Ta cecha jest kluczowa dla osób z cukrzycą i zaburzeniami tolerancji glukozy. Zamiana cukru na stewię może być pomocna w utrzymywaniu prawidłowego poziomu glikemii.

Jednocześnie w przypadku cukrzycy typu II istotna jest także kaloryczność słodzika takiego jak stewia. Kalorie pochodzące z produktów słodzonych istotnie przekładają się na stan zdrowia i rokowanie chorego. W przypadku produktów czy napojów ze stewią kaloryczność jest niższa, gdyż glikozydy są bezkaloryczne.

Czy stewia ma wady?

Wiedząc już, że stewia nie dostarcza kalorii i ma tak szerokie zastosowanie, może wydawać się słodzikiem idealnym! Jednakże mimo wielu zalet, stewia ma pewne ograniczenia. Dla niektórych osób w smaku stewii wyczuwalny jest lekki posmak lukrecji, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Podsumowując, stewia jako roślina będąca źródłem glikozydów stewiolowych potencjalnie może mieć bardzo ważne zastosowanie w procesie odchudzania i dla osób dążących do redukcji masy ciała. Dzięki temu, że stewia nie dostarcza kalorii, pozwala na ograniczenie spożycia energii bez konieczności rezygnacji ze słodkiego smaku. Co więcej, stabilność termiczna stewii pozwala na jej wszechstronne zastosowanie – zarówno na zimno, jak i na gorąco, a także do napojów czy klasycznych posiłków i deserów.

Włączając stewię do diety warto pamiętać, że może być ona jednym z elementów zdrowego stylu życia czy odchudzania, ale nie jedynym. Jak zalecają eksperci np. z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością słodziki są pomocne, ale jeszcze bardziej istotne jest przestrzeganie zdrowej i odpowiednio dopasowanej diety ogółem. Następnie bardzo cennym uzupełnieniem jest regularna aktywność w formie i na poziomie dopasowanym indywidualnie do każdej osoby dążącej do redukcji masy ciała.

Bibliografia:

  1. Sylvetsky AC, Rother KI. Trends in the consumption of low-calorie sweeteners. Physiol Behav. 2016;164:446-450.
  2. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w sprawie stosowania niskokalorycznych substancji słodzących. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2012; 8:4:144 – 145.
  3. W. Kolanowski. Glikozydy stewiolowe – właściwości i zastosowanie w żywności. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVI, 2013, 2, str. 140–150
  4. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1131/2011 z dnia 11.11. 2011 r.
  5. E. Wierzbicka. „Słodziki” – aspekty żywieniowe i zdrowotne. WSZECHNICA ŻYWIENIOWA SGGW, maj 2014.

Artykuł sponsorowany