Zalicza się ją do kategorii fast food i traktuje raczej jako przyjemność, na którą możemy pozwolić sobie od czasu do czasu. Oczywiście pod warunkiem, że dbamy o swoje zdrowie i figurę. Tymczasem pizza może zastąpić typowy zdrowy posiłek, dostarczając tych samych ilości węglowodanów, białka i tłuszczu. Sprawdźmy, jak wygląda fit pizza i jak ją przygotować!

Czy pizza jest zdrowa?

Pytanie zawsze pozostanie otwarte, bo o daniu składającym się z przetworzonego mięsa, rozpuszczonego sera i innych kalorycznych dodatków, trudno powiedzieć „zdrowe”. Duży kawałek pizzy na grubym cieście z dodatkiem pepperoni, kiełbasek, szynki, bekonu i wołowiny to około 480 kcal, a w tym 10 g tłuszczów nasyconych i ponad 1000 mg sodu. Nie wspominając już o innych dodatkach.

Dla kontrastu przyjrzyjmy się pizzy vege na cienkim cieście. Jeden duży kawałek to 240 kcal, 4 g tłuszczów nasyconych i około 700 mg sodu. W tym przypadku posiłek wcale nie będzie taki niezdrowy. Na pizzy Veggie Supreme od Domino’s znajduje się dużo warzyw, takich jak szpinak, cebula, pieczarki i pomidorki koktajlowe, a do tego ser typu greckiego dostarczający białka. Sos pomidorowy jest bogaty w witaminy i przeciwutleniacze. Zjadając 2 kawałki (taką porcję zalecają dietetycy), uzupełniasz zapotrzebowanie na składniki odżywcze i jednocześnie nie narażasz swojego zdrowia na szwank. Zjadasz to, co lubisz, a Twój posiłek obfituje w warzywa i wartościowe białko.

Sposoby na zdrową pizzę

Żeby jeść fit pizzę, najlepiej przygotować ją w domu. Choć i w dobrej sieciowej pizzerii, takiej jak np. Domino’s, też znajdziemy dietetyczne i mniej kaloryczne wersje tego przysmaku. Kiedy znajomi wpadną z niezapowiedzianą wizytą, zamawiamy pizzę przez internet, a ciepły posiłek niebawem trafia pod nasze drzwi. Jeśli wybierzemy placek wege na pełnoziarnistym cienkim cieście, zjemy dużą porcję warzyw uzupełnioną o węglowodany i białko.

Jak zrobić dietetyczną pizzę w domu?

Podstawa smacznej pizzy to oczywiście ciasto. Drożdżowy placek z mąki typu „00”, czyli bardzo miałkiej i właściwie pozbawionej składników mineralnych, dostarcza dużo węglowodanów. Jeśli jesteś na diecie odchudzającej lub z powodów zdrowotnych nie możesz jeść glutenu (celiakia, uczulenie na pszenicę), możesz przygotować własny spód do pizzy i pokryć go ulubionymi składnikami. Zamiast mąki pszennej typu „00”, zastosuj mąkę pełnoziarnistą, aby wzbogacić danie o składniki mineralne. Im wyższy typ mąki, tym więcej w niej tzw. popiołu, czyli właśnie minerałów i błonnika (a ten, jak wiadomo, spowalnia wchłanianie węglowodanów i sprawia, że przez dłuższy czas czujemy się najedzeni).

Pizza dietetyczna może mieć spód zrobiony z kalafiora, cukinii lub dyni. To świetny sposób na „przemycenie” warzyw, jeśli za nimi nie przepadamy. Placek z takim spodem ma niższą kaloryczność i dostarcza dużo witamin, minerałów i błonnika. Jeśli warzywna pizza nie do końca Cię przekonuje, spróbuj zrobić jej spód z komosy ryżowej. Miękki placek z komosy będzie smakował lekko orzechowo i będzie doskonałą alternatywą dla glutenowej pizzy. To świetna propozycja dla osób ograniczających spożycie węglowodanów. Spód do pizzy można też przygotować z ugotowanego dzień wcześniej ryżu. Wystarczy dodać do niego odrobinę siemienia lnianego i włoskie zioła, całość wymieszać i gotowe.

Pizza bezglutenowa

Z kolei przygotowanie ciasta na pizzę bezglutenową, to już prawdziwe wyzwanie. I nie ma się co oszukiwać – spód nigdy nie będzie smakował jak ten zrobiony z mąki pszennej. Pamiętaj jednak, że „nigdy” nie oznacza, że będzie gorszy! Dla wielu fanów tej włoskiej potrawy ten rodzaj ciasta może okazać się nawet dużo smaczniejszy, szczególnie jeśli wykorzystasz do tego sprawdzone przepisy. Choć dieta bezglutenowa wymaga wyrzeczeń, dania przyrządzane z mąk i kasz niezawierających glutenu, smakują równie pysznie, co te przygotowane z mąk klasycznych. I nawet jeśli nie cierpisz na celiakię ani nie masz uczulenia na pszenicę, warto od czasu do czasu zaserwować sobie pizzę bezglutenową z domowego przepisu.

Zobacz także: Pizza bezglutenowa. Prosty przepis na ciasto i dodatki

Zdrowy sos do pizzy

Klasycznie pizzowy spód uzupełnia się sosem pomidorowym. Zamawiając pizzę online, możemy wybrać sos śmietanowy lub na bazie pomidorów. Kiedy przygotowujemy domową pizzę, lepiej zdecydować się na ten zrobiony samodzielnie. Wystarczy zmiksować świeże pomidory i dodać do nich zioła, czosnek, odrobinę soli i pieprzu. Zrezygnuj z gotowych produktów zawierających cukier, dzięki czemu obniżysz kaloryczność dania. A co jeżeli brakuje Ci czasu na ugotowanie? Wystarczy, że na placku rozsmarujesz passatę i „podkład” gotowy!

Wspomniany wcześniej sos śmietanowy możesz także przygotować w znacznie lżejszej wersji. Samą (dosyć kaloryczną) śmietanę zastąp mlekiem kokosowym. Dodaj czosnek i odrobinę soli. To doskonała alternatywa również wtedy, gdy masz ochotę po prostu na coś innego.

A jak smakuje niecodzienna wersja pizzy? Na spodzie zamiast sosu pomidorowego rozsmaruj pesto lub hummus, a nasze Twoje nabierze nowego i niepowtarzalnego charakteru.

Co na pizzę, czyli zdrowe dodatki

Najchętniej zjadamy pizzę z dodatkiem szynki lub salami pepperoni. Takie przetworzone mięso to jednak nie najzdrowszy wybór. Decydując się na pizzę z grillowanym kurczakiem lub z tofu, zjadasz pełnowartościowy posiłek bez nadmiaru tłuszczu, soli i konserwantów.

Co jeszcze położyć na włoski placek, żeby stał się jeszcze zdrowszy? Dorzuć odrobinę gotowanej fasoli (białej lub czerwonej), żeby uzupełnić danie o białko, błonnik i składniki mineralne. Mięso na pizzy świetnie zastąpią pieczone słodkie ziemniaki (bataty).

fot. materiały prasowe

Jeśli nie przepadasz za świeżymi warzywami, te przypieczone na pizzy mogą Cię zachwycić. Dorzuć do pizzy brokuły, szparagi (bogate w witaminę K i kwas foliowy) i odrobinę cukinii. Kiedy placek będzie już gotowy, ułóż na nim świeżą rukolę, a pizza zamieni się w zdrową sałatkę!

A co z serem?

Pizza bez sera wydaje się niepełna. Ale jeśli rozpuścisz na niej kilka plasterków mozzarelli, której jeden gruby plaster ma około 70 kcal, nie musisz się obawiać, że placek zamieni się w bombę kaloryczną. Do pokrycia pizzy możesz też użyć sera koziego, zawierającego mniejsze ilości tłuszczu, lub niskokalorycznej fety.

Kiedy jesz zdrowo, wcale nie musisz rezygnować z pysznej pizzy. Wystarczy, że wybierzesz wersję wegetariańską, zrezygnujesz z dodatkowego sera i śmietanowego sosu (lub zastąpisz je dietetycznymi odpowiednikami), a Twoje danie stanie się wartościowe i odżywcze. Tak jak wiele innych zdrowych potraw!

 

Źródła:

https://greatist.com/health/make-healthier-pizza#21

https://www.phillyvoice.com/healthy-pizza-tips-registered-dietitians/

http://positively-healthy.com/quinoa-pizza-crust/

https://greatist.com/eat/recipes/cauliflower-crust-pizza#1

 

Materiał partnera