Problemy z zasypianiem dotyczą coraz większej grupy osób. Według amerykańskiego centrum medycznego Cleveland Clinic już jedna trzecia dorosłych osób na świecie cierpi na bezsenność. To bardzo poważny problem, który zaburza funkcjonowanie wewnętrznego zegaru biologicznego. Brak odpowiedniej dawki snu wpływa na zaburzenia koncentracji i pogorszenie ogólnego samopoczucia. Jak pokonać bezsenność i odzyskać równowagę?

Wspaniały koktajl na bezsenność. To warzywo wspomaga walkę z zaburzeniami snu

Jak pokonać bezsenność?

Jedna z popularnych technik ułatwiających zasypianie została opisana przez Lloyda Buda Wintera w książce pt. „Relax and Win: Championship Performance”. Po raz pierwszy publikowana została w 1981 roku, ale za sprawą mediów społecznościowych znów zrobiło się o niej głośno. To metoda, która polega na stopniowym rozluźnieniu mięśniu i uspokojeniu całego ciała. Justin Augustin – trener fitness postanowił nagrać krótki filmik instruktażowy, w którym opisuje krok po kroku jak zrelaksować się przed snem.

@justin_agustin Technique to falling asleep in 2 minutes! Insp. AsapSCIENCE on YT #sleep #fallasleep #insomnia #insomniac #learnontiktok #howto ♬ You - Petit Biscuit

„Zacznij od rozluźnienia mięśni czoła. Rozluźnij oczy, policzki, szczęki i skup się na oddychaniu. Teraz zejdź do szyi i ramion” – rozpoczyna instruktaż. I dodaje: „upewnij się, że ramiona nie są napięte. Opuść je tak nisko, jak to możliwe i trzymaj ręce luźno po bokach”. Ekspert fitness zachęca, aby każdy, kto chce wypróbować tę metodę wyobraził sobie uczucie ciepła przechodzące od czubka głowy aż do koniuszków palców. Następnie należy rozpocząć głębokie oddychanie, rozluźniając mięśnie od klatki piersiowej do stóp. Kiedy to się uda, trener zachęca do ponownego wyobrażenia sobie uczucia ciepła – tym razem ma ono przechodzić od serca aż do stóp. „Teraz, kiedy to robisz, naprawdę ważne jest, aby oczyścić umysł ze wszelkich stresów” – tłumaczy.

Zasada kwadransa pomoże na bezsenność. Dzięki niej prześpisz spokojnie całą noc

Według Agustino, jeśli ćwiczysz to co noc przez sześć tygodni, powinnaś być w stanie zasnąć w ciągu dwóch minut od zamknięcia oczu. Chodzi o zaprogramowanie mózgu do tego, aby potrafił się zrelaksować. Aby proces zasypiania przeszedł pomyślnie, odetnij się od zewnętrznych bodźców, nie zaglądaj w telefon i zasłoń zasłony w sypialni.