W wyniku katastrofalnych powodzi, które nawiedziły południe Polski, tysiące ludzi stanęły w obliczu dramatu zniszczeń i strat. Woda, która wdarła się do domów, osiągając niekiedy pierwsze piętro, nie oszczędziła niczego na swojej drodze. Władze lokalne oraz organizacje społeczne zareagowały błyskawicznie, uruchamiając zbiórki dla poszkodowanych.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, w obliczu sytuacji w Głuchołazach, Nysie i Kłodzku, gdzie poziom wody osiągnął alarmujące 800 cm, wyraził solidarność z poszkodowanymi. „To nasz obowiązek, by pomóc tym, którzy teraz najbardziej tego potrzebują” — powiedział, ogłaszając zbiórkę niezbędnych artykułów takich jak woda, środki czystości i żywność.

Inicjatywę wsparcia mieszkańców dotkniętych powodzią podjęły również inne miasta. Prezydent Katowic, Marcin Krupa, zachęcał do przynoszenia darów, podobnie jak prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, który szczególnie podkreślił potrzebę pomocy zwierzętom.

Poznań nie pozostał obojętny na los powodzian, organizując zbiórkę w Górczyńskim Klubie Seniora. Kraków, który uniknął poważniejszych strat, również włączył się w pomoc, jak informuje prezydent miasta, Aleksander Miszalski.

Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa, apeluje o wsparcie i solidarność z ofiarami powodzi. Z kolei w Kłodzku, jednym z najbardziej poszkodowanych miast, burmistrz Michał Piszko udostępnił numer konta, na które można wpłacać środki finansowe.

Działania pomocowe podejmują również inne miasta, takie jak Stalowa Wola, Sanok, Przeworsk czy Gdańsk, gdzie Fundacja Gdańska inicjuje zbiórkę na zakup sprzętu mającego minimalizować straty powodziowe.

Katastrofa naturalna, która dotknęła południową Polskę, wywołała falę solidarności w całym kraju. Władze miejskie, organizacje charytatywne oraz zwykli obywatele łączą siły, by wspierać tych, którzy nagle stracili prawie wszystko. To pokazuje, że w obliczu tragedii, społeczność potrafi zjednoczyć się i działać dla wspólnego dobra.

Więcej: Solidarność w obliczu tragedii. Miasta ruszają na pomoc powodzianom