Soczewki multifokalne – na czym polega ich mechanizm?
Prezbiopia, czyli starczowzroczność, jest fizjologicznym procesem dotykającym osoby, które przekraczają 40-50 rok życia. Stopniowo oko traci swoją zdolność akomodacyjną, przez co niemożliwe jest odbieranie przez oko wyraźnego, ostrego obrazu przedmiotów znajdujących się na różnych odległościach. Problem prezbiopii można rozwiązać nosząc odpowiednio dopasowane szkła korekcyjne lub specjalistyczne szkła kontaktowe – soczewki multifkokalne.
Jak działają soczewki multifokalne?
Multifokalne soczewki kontaktowe umożliwiają widzenie na różne odległości – zarówno w dali, jak i bliży, a także na odległościach pośrednich. Ponieważ zawierają w sobie różne moce, są odpowiednie dla osób, które mają problemy związane ze wzrokiem powodowane wiekiem. Po 40-50 roku życia oko stopniowo zaczyna tracić zdolność do akomodacji i wyraźnego widzenia przedmiotów w różnych odległościach.
Tradycyjnym rozwiązaniem tego problemu, czyli prezbiopii, są okulary dwuogniskowe. Są one jednak postrzegane jako mało estetyczne, ponieważ na soczewce okularowej wyraźnie odcina się mniejsza część, służąca do czytania i widzenia przedmiotów w bliży. Wpływa to na wygląd twarzy.
Osoby, które nie chcą nosić okularów dwuogniskowych mogą postawić na tzw. soczewki multifokalne, które wizualnie niczym nie różnią się od zwykłych szkieł korygujących, albo w ogóle zrezygnować z oprawek i zacząć korzystać z nowoczesnych soczewek kontaktowych multifokalnych.
Tego typu soczewki posiada w swojej ofercie marka ACUVUE, słynąca z wysokiej jakości rozwiązań dla oczu. ACUVUE Oasys zapewniają ostre i wyraźne widzenie na każdej odległości, a dodatkowo specjalna technologia umożliwia filtrowania światła niebiesko-fioletowego, co daje komfort zarówno dzień, jak i po zmroku.
Dla kogo są soczewki multifokalne?
Soczewki multifokalne zostały stworzone z myślą o osobach dojrzałych, których soczewki utraciły młodzieńczą elastyczność. Umożliwiają wygodne widzenie na każdej odległości, dodatkowo bez potrzeby zakładania okularów. Wiele osób, które z różnych przyczyn nie może lub nie chce nosić okularów korekcyjnych, zyskuje możliwość swobodnego uprawiania sportów, prowadzenia samochodu, pracy i spędzania wolnego czasu w komforcie ostrego widzenia.
Zwykłe soczewki kontaktowe a multifokalne
Soczewki multifokalne są projektowane w ten sposób, aby możliwe było stopniowe przechodzenie z mocy do bliży, która służy do wykonywania precyzyjnych czynności, od mocy do dali, która umożliwia widzenie dalej położonych przedmiotów.
Mogą być wykonane z tworzyw miękkich albo sztywnych tworzyw, które są gazoprzepuszczalne.
Opracowano dwa typy konstrukcji soczewek multifokalnych. Te najczęściej polecane przez optometrystów i okulistów bazują na koncentrycznie ułożonych względem siebie pierścieniach, z których każdy mają inną moc dostosowaną do widzenia na inną odległość.
Soczewki o budowie mieszanej mają obszary do widzenia bliży i dali, które zlokalizowane są blisko środkowej części oka. To daje imitację naturalnego widzenia, przez korygowanie nieodpowiedniego widzenia w różnych punktach.
Jakie są zalety soczewek multifokalnych?
Przede wszystkim, tego rodzaju soczewki kontaktowe zapewniają wygodne, wyraźne widzenie na każdą odległość. Ich plusem jest to, że wzrok szybko może przejść z jednej mocy na drugą.
Zdolność widzenia znacząco poprawia się po założeniu dyskretnych szkieł, bez konieczności zakładania i noszenia okularów. Należy jednak mieć świadomość, że adaptacja wzroku do tego typu korekcji wymaga chwili czasu – w czasie adaptowania się do nowego typu soczewek może pojawiać się niewyraźne widzenie czy odblaski świetlne. Ale jest to etap przejściowy.
Podejmując decyzję o wyborze szkieł multifokalnych najlepiej jest zgłosić się do optometrysty lub okulisty, który dobierze odpowiedniej mocy szkła oraz przeprowadzi instruktaż ich zakładania i ściągania.
Podsumowując, szkła multifokalne są idealnym rozwiązaniem dla osób, u których została stwierdzona prezbiopia, czyli starczowzroczność. Objawy prezbiopii to głównie rozmazane widzenie na każdej odległości, które wymaga korygowania szkłami do bliży i do dali – okularami dwuogniskowymi lub progresywnymi, ewentualnie dwoma parami okularów do dali i bliży.
Szkła multifokalne niwelują konieczność noszenia okularów, znacznie poprawiając codzienny komfort i przywracając możliwość zwykłego funkcjonowania w każdej sytuacji życiowej.
Bibliografia:
Visual performance with multifocal contact lenses and progressive addition spectacles, Jennifer Swingle Fogt, Kimberly Weisenberger, Nick Fogt, Contact Lenses Anterior Eye, za: PubMed. Dostęp 4 kwietnia 2024.
Artykuł sponsorowany