Niestety przyczyny atopowego zapalenia skóry do dnia dzisiejszego nie zostały w pełni poznane. Mimo to liczne źródła naukowe wskazują, że AZS jest wynikiem złożonych czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych współistniejących z defektem bariery naskórkowej. Na rozwój choroby mają wpływ mutacje genów, które odpowiadają za czynniki sprzyjające rozwojowi innych chorób skóry jak łuszczyca, astma czy reumatoidalne zapalenie stawów.Na rozwój zmian atopowych bardzo duży wpływ mają jednak czynniki środowiskowe, do których zalicza się:
● alergeny (sierść zwierząt, kurz, roztocza, pyłki roślin, niektóre pokarmy);● zanieczyszczenie środowiska;● zakażenia bakteryjne (np. gronkowiec złocisty);● silny, chroniczny stres;● różnego rodzaju substancje drażniące (detergenty, niektóre tkaniny, wybrane składniki kosmetyków);● wilgotność powietrza;● wysoka i niska temperatura, a także jej wahania.
Atopowe zapalenie skóry (AZS), inaczej wyprysk atopowy, to jedna z najczęściej występujących chorób skóry, dotycząca około 1,6-10,2 % dorosłych. Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami europejskimi, podstawową terapię w leczeniu AZS stanowią emolienty. Właściwie dobrane do skóry, warunków atmosferycznych, codziennej aktywności fizycznej łagodzą świąd i stan zapalny.
Obecnie uważa się, że w celu przywrócenia poprawnej bariery naskórkowej należy stosować preparaty zawierające humektany. Zalicza się do nich min.: mocznik, kwas mlekowy, glicerol oraz lipidy (np. kwas linolenowy, parafinę, cholesterol oraz ceramidy). Nie jest obecnie dostępny preparat, składający się ze wszystkich wymienionych substancji. W celu uzyskania szybkiej poprawy oraz utrzymania remisji AZS, konieczna jest codzienna aplikacja różnych emolientów i humektantów, wspólnie zawierających w swoim składzie pełne spektrum lipidów naskórkowych. Najnowsze obserwacje wykazują, że produkty zawierające glicerol jako środek nawilżający są lepiej tolerowane od produktów zawierających mocznik. W szczególności dotyczy to przypadków bardziej uszkodzonego naskórka.
Profilaktyka i pielęgnacja w atopowym zapaleniu skóry mają za zadanie zminimalizować potrzebę stosowania leków przeciwzapalnych, które w połączeniu z terapią emolientową są podstawą leczenia w okresach zaostrzeń. Dostępnych jest wiele miejscowych preparatów rekomendowanych do leczenia AZS. Podstawą są GKS, które  występują  w różnych formach, pozwalających na indywidualne dopasowanie do pacjenta, często stosowane są miejscowe preparaty zawierające inhibitory kalcyneuryny.
Kosmetyki polecane do pielęgnacji przy atopowym zapaleniu skóry
atopowe zapalenie skóry
1

Balsam przeznaczony do skóry atopowej i łuszczycowej o potrójnym działaniu. Zastosowany w produkcie kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu zmniejsza uczucie swedzenia, łagodzi podraznienia, a takze wykazuje działanie przeciwzapalne. Zastosowanie w odpowiednich proporcjach oleju jojoba, oliwy z oliwek oraz masła shea, przywraca funkcje bariery hydrolipidowej skóry. Dzieki temu łagodzi uczucie sciagniecia oraz eliminuje dyskomfort suchej skóry. Balsam bardzo łatwo rozprowadza sie na skórze i jednoczesnie szybko sie wchłania, nie pozostawiajac tłustego filmu.

Balsam przeznaczony do skóry atopowej i łuszczycowej o potrójnym działaniu. Zastosowany w produkcie kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu zmniejsza uczucie swedzenia, łagodzi podraznienia, a takze wykazuje działanie przeciwzapalne. Zastosowanie w odpowiednich proporcjach oleju jojoba, oliwy z oliwek oraz masła shea, przywraca funkcje bariery hydrolipidowej skóry. Dzieki temu łagodzi uczucie sciagniecia oraz eliminuje dyskomfort suchej skóry. Balsam bardzo łatwo rozprowadza sie na skórze i jednoczesnie szybko sie wchłania, nie pozostawiajac tłustego filmu.

atopowe zapalenie skóry
2

Pianka do mycia twarzy i demakijażu skóra atopowa

Łagodna pianka do mycia i demakijażu twarzy i oczu przeznaczona do skóry atopowej i bardzo suchej. Pozostawia skórę doskonale oczyszczoną i przygotowaną na przyjęcie kolejnych produktów pielęgnacyjnych. Zawarty w składzie olej z otrąb ryżowych zmiękcza i wygładza skórę. Olej z nasion wiesiołka wykazuje silne działanie nawilżające, a olej z nasion smoczego owocu ujędrnia skórę, uelastycznia ją i wyrównuje koloryt. Ponadto receptura została wzbogacona w prebiotyki wspierające naturalny mikrobiom skóry.

atopowe zapalenie skóry
3

Tonik do skóry atopowej

Delikatny tonik przeznaczony do skóry atopowej i łuszczycowej stanowi drugi etap codziennej pielegnacji po umyciu twarzy zelem do mycia i demakijazu ATOPIC SKIN. Odpowiednie proporcje składników i zastosowany w produkcie potrójny kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu zapewnia kontynuacje działania przeciwzapalnego, łagodzacego i regenerujacego. Przygotowuje skóre do lepszego wchłaniania substancji aktywnych zawartych w produktach pielegnacyjnych.

c938580201bd8be1a0dc4eb167f36f30
4

Żel do mycia twarzy i demakijażu do skóry atopowej

Żel przeznaczony do codziennego mycia i demakijazu twarzy i oczu skóry atopowej oraz łuszczycowej. Już na pierwszym etapie codziennej pielegnacji rozpoczynasz walke z problemami skóry. Zastosowanie własciwych proporcji składników pozwala na wysoka higroskopijnosc, dzieki czemu odbywa sie prawidłowe przejscie substancji aktywnych w głab skóry. Zawarty w produkcie potrójny kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu działa przeciwzapalnie, łagodzaco i regenerujaco. Zastosowane detergenty z kokosa o wysokich własciwosciach oczyszczajacych, nie naruszaja naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry, a takze nie szczypia w oczy.

e52199907aa3131e6630b7042e626bed
5

Olejek do demakijażu skóra atopowa

Olejek do demakijażu przeznaczony do pielęgnacji skóry atopowej. Perfekcyjnie oczyszcza skórę, regeneruje ją i pomaga odbudować jej warstwę hydrolipidową. Zawarty w recepturze olej z nasion słonecznika wykazuje działanie regenerujące i zmiękczające naskórek. Z kolei olej z otrąb ryżowych tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody. Po zastosowaniu produktu skóra jest perfekcyjnie oczyszczona, pozostaje miękka i przyjemna w dotyku, odpowiednio przygotowana do przyjęcia kolejnych kroków pielęgnacyjnych.

f249fb868981b19390cc7250ea871e24
6

Szampon do włosów do skóry atopowej-EMULSJA

Szampon o konsystencji emulsji przeznaczony do pielegnacji włosów słabych, wypadajacych oraz tłustych przy atopowym zapaleniu skóry głowy lub łuszczycy.
Zawarty w produkcie kompleks 12 ekstraktów z ziół powoduje wzmocnienie włosów, odzywienie oraz zahamowanie ich wypadania. Olej lniany, alantoina oraz pantenol
powoduja, ze skóra głowy jest własciwie nawilzona, uczucie pieczenia oraz swiad zostaja skutecznie zniwelowane. Wyselekcjonowana kompozycja składników myjących łagodnie i skutecznie oczyszcza włosy i skóre głowy. Zastosowany w produkcie potrójny kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu zmniejsza nadreaktywnosc skóry głowy, łagodzi podraznienia, działa przeciwzapalnie. Szampon polecany jest do codziennego mycia włosów i skóry głowy.

Mat.prasowy