Sezon urlopowy rozpoczyna się wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy. Dla niektórych to jedyny czas na to, aby spędzić go z dala od codziennych obowiązków. Czas na reset po pracy i skupienie się na tym, by odzyskać energię i pozbyć się wewnętrznego napięcia to nie tylko dwutygodniowe wakacje. Aby uniknąć uczucia wypalenia, nabrać sił i poprawić samopoczucie ważna jest samoopieka i wsłuchanie się w potrzeby naszego ciała i umysłu. Dlaczego odpoczynek jest ważny i jak znaleźć czas dla siebie w świecie, którym rządzi presja czasu? Poznaj siedem rodzajów wypoczynku. Każdy z nich jest tak samo ważny – buduje Twój mikroświat i pomaga przestać czuć fizyczne i psychiczne wyczerpanie.

Siedem rodzajów wypoczynku, które połączone razem zapewnią Ci odzyskanie równowagi i prywatnym oraz znaczącą poprawę samopoczucia to teoria stworzona przez dr Saundrę Dalton-Smith – założycielkę agencji rozwoju zawodowego, która codziennie pomaga ludziom przywracając równowagę między pracą a odpoczynkiem. Jest również autorką książki “Sacred Rest: Recover Your Life, Renew Your Energy, Restore Your Sanity”. To specjalistka, która pomaga firmom wspierać swoich pracowników w strategiach integracji pracy z życiem prywatnym i zapobieganiu wypaleniu zawodowemu. Podczas jednego ze swoich publicznych wystąpień wyjaśniła: „Zbyt długo żyjemy w kulturze, która zachęca do wypalenia zawodowego. Jeśli nie poświęcimy czasu na wyznaczenie granic i odpoczynek, będziemy kontynuować ten okropny cykl”.

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Zaproponowane przez dr Saundrę Dalton-Smith siedem rodzajów odpoczynku może zrewolucjonizować życie i sprawić, że przestaniesz czuć się psychicznie i fizycznie wyczerpany przez cały czas. Głównym założeniem jest odcięcie się od presji wymagań i postawienie jasnych granic pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu odzyskujesz kontrolę i czas, który możesz poświęcić na swoje pasje i inne czynności, które sprawiają Ci przyjemność.

Rezultaty ćwiczeń po 1 miesiącu. Zdziwisz się, jak wiele się zmieni

Oto siedem rodzajów wypoczynku, które powinnaś wdrożyć w swoje życie:

Fizyczny

Wypoczynek fizyczny może być pasywny bądź aktywny. W pierwsym przypadku chodzi o głęboki i regenerujący sen w nocy oraz krótkie drzemki w ciągu dnia – jeśli ich potrzebujesz. Aktywny wypoczynek fizyczny to po prostu pozostawanie w ruchu, ćwiczenia aerobowe, joga, pilates i wszystko inne, na co masz ochotę.

Psychiczny

Tutaj skupiasz się na tym, co siedzi w Twojej głowie. Odcinasz się od bodźców zewnętrznych i wyrzucasz negatywne myśli. Kreujesz pozytywną wizję przyszłości i wyznaczasz linię pomiędzy zadaniami służbowymi a codziennością po pracy. W trakcie wypoczynku psychicznego pomocna może okazać się medytacja i ćwiczenia oddechowe.

Według badań naukowych posiadanie rodzeństwa o tej płci czyni Cię lepszym człowiekiem

Społeczny

To przede wszystkim przyjrzenie się relacjom z innymi ludźmi, którzy znajdują się dookoła Ciebie i zweryfikowanie ich miejscu i roli w Twoim życiu. Jeśli czujesz, że ktoś kradnie Twoją energię – postaraj się ograniczyć kontakt. Z kolei dla osób, które Cię wspierają, obdarzają miłością i zrozuieniem – znajdź więcej czasu na rozmowę i wspólne spędzenie czasu. Może to być wyjście na spacer lub kawę. Zaplanuj w swoim kalendarzu regularny czas na „społeczny odpoczynek” — na przykład długą rozmowę telefoniczną z mamą lub przyjaciółką, która mieszka daleko.

Duchowy

Nie musisz być przesadnie religijna, aby skorzystać z duchowego wypoczynku. To forma relaksu, która pomoże Ci połączyć się z duszą. Możesz wybrać spośród różnych praktyk duchowych – od modlitwy, mantry, aż po uaktywnienie i wyrównanie czakr.

Sposób, w jaki siedzisz zdradza wiele o Twojej osobowości. Sprawdź popularne pozycje

Sensoryczny

Powiadomienia z kanałów społecznościowych, natłok mejli i grupowych czatów – wszystko to może sprawić, że czujemy się przytłoczeni i powodować silny stres. Odpoczynek sensoryczny polega na wyznaczaniu granic korzystania z telefonu. Wyłączaniu powiadomień i odłącz się na jakiś czas. Znajdź chwilę na wypoczynek. Zapal świecę, otocz się miękkim światłem i przytulnymi tkaninami.

Emocjonalny

Odpoczynek emocjonalny jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli pracujesz w branży, która wymaga od ciebie stałego kontaktu z innymi ludźmi, którzy występują w roli klientów lub kontrahentów. Wykorzystaj czas odpoczynku emocjonalnego, aby być z innymi ludźmi, wśród których możesz poczuć się autentycznie. A jeśli zmagasz się ze stresem psychicznym, może to być czas na wizytę u terapeuty.

Twórczy

Ciesz się pięknem świata, gromadź w sobie energię i zamieniaj ją w twórcze i kreatywne działanie. Czas na twórczy wypoczynek może przejawiać się na wiele sposobów – od przebywania na łonie natury, aż po wizytę w galerii sztuki lub naukę nowych umiejętności. Zapisz się na kurs ceramiki, zacznij naukę szkicu lub kaligrafii. Wybierz to, co sprawi Ci radość.

Sonda

Kawa na pusty żołądek

Masz w zwyczaju pić kawę na pusty żołądek?