Rok szkolny jeszcze dobrze się nie zaczął, a już pozamykano niektóre ze szkół. Powód? Wykryte zarażenia koronawirusem wśród grona pedagogicznego. To nie będzie łatwy rok dla uczniów i studentów.

Koronawirus: powrót do szkoły 1 września. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują dla rodziców i dzieci

Rok szkolny w dobie pandemii

Po długiej przerwie wraz z nowym rokiem szkolnym powróciło nauczanie stacjonarne. Szkoły oraz uczniowie muszą spełnić określone wymogi. Jednak nawet przygotowanie placówki na przybycie uczniów nie uchroniło ich od koronawirusa. Niektóre ze szkół zostały zamknięte, a rozpoczęcie roku szkolnego przesunięte z powodu zarażeń wśród grona pedagogicznego. Stało się tak między innymi w warszawskiej szkole prywatnej nr 4 im. bł. Marceliny Darowskiej. Szkoła mieści się na Kabatach. Odwołano w niej rozpoczęcie roku szkolnego, a zajęcia mają rozpocząć się 7 września.

Niełatwy początek roku szkolnego

Informacje o opóźnieniu rozpoczęcia zajęć podał serwis haloursynów.pl. Dyrektor szkoły po powrocie z urlopu zaczęła się źle czuć. Po wykonaniu testu na koronawirusa wyszedł pozytywny wynik. Od ponad tygodnia dyrektor przebywa w szpitalu. Dlatego rok szkolny w tej placówce rozpocznie się 7 września. Jak podaje sekretarz generalny Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP siostra dr Magdalena Filipek, reszta wspólnoty przebywa na kwarantannie. Żadna z sióstr nie wykazuje objawów, jednak oczekują na wykonanie testów i wyniki.

Rok szkolny: wytyczne MEN

MEN przygotowało dla szkół wytyczne, które podpowiadają, jak radzić sobie z nauczaniem w tym trudnym dla wszystkich okresie. Istnieją trzy warianty nauczania.

Wariant A – klasyczny. Jeśli wykryte zostaje zagrożenie epidemiologiczne, dyrektor szkoły po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkoły. Wówczas placówka przechodzi na wariant B lub C.

Pandemia koronawirusa wciąż się zmienia. WHO wskazuje, kto obecnie jest najbardziej zagrożony

Wariant B – hybrydowy. W zależności od sytuacji epidemicznej w danym obszarze, dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej placówki i prowadzić zajęcia zdalne. Dyrektor musi uzyskać zgodę organu prowadzącego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Wariant C – zdalny. Dyrektor podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzić nauczanie zdalne. Musi uzyskać zgodę organu prowadzącego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

A co Wy sądzicie o powrocie dzieci do szkół? Waszym zdaniem to słuszna decyzja?