Od 14 lutego bezpłatne leki będą jeszcze łatwiej dostępne. Tego dnia wchodzą w życie przepisy ustawy, która gwarantuje, że recepty na nie będą mogli wystawiać m.in. lekarze prowadzący prywatną praktykę. Dotychczas zdobycie recepty na bezpłatne leki wcale nie należało do najłatwiejszych. Nierzadko wiązało się z koniecznością biegania od lekarza do lekarza.

Rewolucja w receptach od 14 lutego

Przez długi czas uzyskanie recepty na bezpłatne leki było zadaniem wymagającym cierpliwości i czasu, często wymuszającym wielokrotne wizyty u różnych specjalistów. Ograniczenia te, jak pisze Medonet, dotykały przede wszystkim osób starszych, dla których konieczność odwiedzin u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, po konsultacji u specjalisty, była nie tylko uciążliwa, ale i fizycznie wymagająca.

Ciężarna Jennifer Lawrence znów zadała szyku. Nosi najmodniejszy print sezonu

Zmiany, które weszły w życie 14 lutego, mają na celu eliminację tych niedogodności. Zgodnie z opublikowanymi 30 stycznia przepisami wszyscy lekarze, niezależnie od umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, będą uprawnieni do przepisywania darmowych leków. Jak tłumaczy Medonet, to rozwiązanie, które obejmie szeroki zakres dziedzin medycznych, w tym psychiatrię, leczenie uzależnień, stomatologię, a także opiekę paliatywną i hospicyjną.

Nowa sesja Kim Kardashian wywołała lawinę komentarzy. Celowo upodobniła się do Bianki?

Do tej pory prawo do wystawiania recept na refundowane leki było ograniczone wyłącznie do lekarzy współpracujących z NFZ oraz niektórych pielęgniarek i lekarzy emerytów. Ograniczenia te były źródłem frustracji i dodatkowych kosztów dla pacjentów, którzy byli zmuszeni do korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej.

Rzecznik Praw Pacjenta podkreślał wcześniej, że brak możliwości wystawienia recepty przez lekarza prywatnego bez dostępu do dokumentacji medycznej mógł prowadzić do nałożenia kary w przypadku kontroli. Nowe regulacje, jak wspomina Medonet, mają na celu usunięcie tej bariery, ułatwiając życie pacjentom i zapewniając im komfortowy dostęp do niezbędnych leków. Zmiana ta jest odpowiedzią na głosy potrzebujących i stanowi krok w kierunku bardziej dostępnej i efektywnej opieki zdrowotnej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na Medonet.pl