Według prawa lekarz każdej specjalizacji może wypisać receptę na antykoncepcję awaryjną. Jednak specjaliści rodzinni często odsyłają pacjentki do ginekologa. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.

Recepta na tabletki antykoncepcyjne od lekarza rodzinnego jest tak samo ważna, jak każda inna. Jeśli potrzebujesz kolejnego opakowania regularnie zażywanego leku, nie ma konieczności udawania się do ginekologa. Obecnie obowiązuje system e-recept, który umożliwia specjaliście pierwszego kontaktu sprawdzenie historii przyjmowanych przez ciebie specyfików.

Skąd wziąć receptę na tabletki antykoncepcyjne w przypadku odmowy przez lekarza rodzinnego? Pierwszym krokiem powinien być kontakt z ginekologiem, jednak nie każdy znajdzie miejsce w grafiku jeszcze w tym samym dniu. Można też zamówić tabletki antykoncepcyjne przez internet. Ich odbiór możliwy będzie w aptece po okazaniu e-recepty, którą możesz uzyskać np. na portalu Nasza Recepta. Po wypełnieniu formularza pod hasłem „antykoncepcja”, recepta online pojawi się na twoim mailu lub przyjdzie SMS-em w kilkanaście minut.

Antykoncepcja przez internet – jak to działa?

W obecnych czasach osobiste wizyty u lekarzy lepiej ograniczyć do minimum. Co zrobić, jeśli skończą ci się tabletki antykoncepcyjne lub potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej? W takich przypadkach czas jest na wagę złota. Przepisanie tabletki “dzień po” w praktyce okazuje się o tyle problematyczną czynnością, że lekarze rodzinni odsyłają do ginekologów, tłumacząc, że nie dysponują odpowiednimi narzędziami do zbadania pacjentki, np. czy nie jest już w ciąży. Okazuje się zatem, że zestresowana pacjentka musi szukać innego specjalisty, choć w świetle prawa powinna taką receptę otrzymać.

Rozwiązaniem problemu może być recepta na tabletki antykoncepcyjne online za pośrednictwem zdalnej konsultacji lekarskiej – w takiej sytuacji wypełnia się pole formularza. Zawarte w nim informacje umożliwią lekarzowi wystawienie recepty online. W przypadku antykoncepcji hormonalnej wystarczy podać nazwę wnioskowanego leku, ilość potrzebnych opakowań i datę ostatniej wizyty u ginekologa.

Jeśli chodzi o tabletkę „dzień po”, formularz jest bardziej rozbudowany. Pojawia się dodatkowo pytanie o datę ostatniej miesiączki i niezabezpieczonego stosunku. Musisz również poinformować lekarza, czy przechodziłaś jakiekolwiek operacje.

Oba formularze zawierają również pytanie o ewentualne choroby przewlekłe i alergie na leki. Do wystawienia recepty online konieczne jest też podanie swoich danych osobowych, w tym numeru PESEL. Po dokonaniu wpłaty, e-recepta przychodzi na telefon w formie kodu SMS lub w wiadomości e-mail w przeciągu kilkunastu minut. Oczywiście, o ile lekarz nie zauważy poważnych przeciwwskazań do jej wystawienia.

Co zrobić, kiedy lekarz rodzinny odmówił wystawienia recepty?

Ani lekarz rodzinny, ani ginekolog nie mogą odmówić wystawienia recepty na tabletki antykoncepcyjne, chyba że zagrażają zdrowiu pacjentki. Dotyczy to zarówno regularnie przyjmowanej antykoncepcji hormonalnej, jak i awaryjnej. W takim przypadku zażądaj od lekarza odmowy na piśmie i upewnij się, że została ona wpisana do dokumentacji medycznej. Możesz poprosić o interwencję przełożonego przychodni lub szpitala, a także złożyć skargę do wojewódzkiego oddziału NFZ. W prywatnych przychodniach skargę składa się właścicielowi lub w biurze obsługi klienta, każdorazowo z kopią odmowy wystawienia recepty jako dowodem. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy warto dokładać sobie dodatkowego stresu?

 

Artykuł sponsorowany