Kiedy w 2020 roku zamknięto siłownie, baseny oraz inne miejsca przeznaczone do sportowej rekreacji wiele z nas pożegnało się z naszymi ukochanymi treningami. Zastępowaliśmy je chodzeniem od kanapy do lodówki i z powrotem, ale niektórzy tłumnie ruszyli na spacery i na poważnie zajęli się bieganiem. Co zresztą widać było w najpopularniejszych miejscówkach biegowych. Nie tylko w Warszawie.

No dobrze, uzgodniliśmy już, że lubimy biegać, to teraz zastanówmy się, co ze słabnącą motywacją pojawiającą się choćby w obliczu zapełniających się weekendowych kalendarzy. W tej kwestii sprawdzi się niewątpliwie osobista trenerka, która w odpowiednim momencie dnia przypomni delikatnie o ruszeniu tyłka z kanapy. Poza funkcjami motywującymi, zegarki do biegania lub ogólnie rzecz ujmując zegarki do ćwiczeń, to też wspaniałe monitory kondycji, snu oraz samopoczucia.

Masz już słuchawki bezprzewodowe? Po przeczytaniu tego artykułu będziesz chciała kupić nowe

 Zacznijmy od podstaw: czy warto zainwestować w zegarek do biegania?

Tak, pod warunkiem, że zdecydujesz się na model, który monitorując dane, będzie cię motywował. Oczywiście obecnie na rynku znajdziemy niezliczoną ilość modeli, które śledzą dosłownie wszystko. Przed rozpoczęciem poszukiwań, zastanów się jakich cech zegarka poszukujesz. To znaczy, jakie funkcje zaspokoją twoje potrzeby? W moim przypadku kluczowe było mierzenie tętna, pomiar trasy, wodoodporność oraz elegancki wygląd zegarka, który sprawdziłby się jako zwykły czasomierz podczas różnego rodzaju spotkań. Nie zależało mi na przykład na powiadomieniach z telefonu pokazujących się na zegarku. Dążymy przecież do redukcji stresu, a nie mnożeniu dzwoniących przedmiotów, prawda?

Ta wyliczanka oraz informacje zgromadzone od innych użytkowników tego typu zegarków wpłynęły na mój zakup białego modelu POLAR IGNITE. Pomiar tętna pomaga mi uregulować trening biegowy i dostosować odpowiednią szybkość do wymagań mojego organizmu. Pomiar snu, choć najczęściej korzystałam z tej funkcji na początku, ujawnił przede mną tajemnice moich niespokojnych nocy. Taki pomiar zdradzi wam, ile godzin śpicie w rzeczywistości, a ile tylko w teorii. Dzięki wbudowanemu GPS nie musiałam już nigdy więcej biegać z telefonem, co było ogromnym wyzwoleniem, zwłaszcza na trasach dłuższych niż 10 kilometrów.

Pozostałe cechy, z których jestem zadowolona do tej pory to na pewno wytrzymałość baterii, szybka lokalizacja i dokładność mierzenia przebiegniętych odcinków. Fajnie, że mogę używać go podczas pływania oraz innych aktywności takich jak domowe treningi siłowe, rower, spacery i wędrówki górskie, choć dla biegających po górach poleciłabym model mierzący również wysokość (POLAR VANTAGE V). Inna przydatna funkcja tego zegarka to na pewno podsumowanie treningów. Zarówno w aplikacji, jak bezpośrednio w zegarku mogę zmierzyć swój trening oraz włożony w niego wysiłek. Sama aplikacja informuje mnie o progresie jak również (powiedzmy to głośno) regresie w aktywności fizycznej.

Zegarek do biegania

Poniżej zamieszczam pozostałe zegarki, które polecano mi podczas poszukiwania mojego modelu. Na liście znajdziesz zegarki dostosowane do każdego budżetu, niektóre są idealne do biegania, inne świetnie nadają się do treningów, które odbywasz w domu. Dajcie znać w komentarzu, z jakich modeli korzystacie sami. Chętnie dowiem się, za co cenicie swoje zegarki do biegania.

Sonda

Zegarek do biegania

Korzystasz z zegarka monitorującego kondycję?

zegarek-do-biegania-gps-polar-vantage-v
1

VANTAGE V

Polar

1649 zł

Kup teraz

Za pomocą GPS i wysokościomierza barometrycznego mierz swoją prędkość, dystans, wysokość i przewyższenia.Odnajdź swoją trasę na aplikacji.
Pulsometr przy nadgarstku pozwala precyzyjnie mierzyć puls.Zaprogramuj swoje treningi dzielone za pomocą zegarka lub aplikacji.
Dzięki wbudowanemu czujnikowi możesz mierzyć swoją siłę i obciążenie treningu mięśniowego.
Przygotuj swoje biegi pobierając trasy. Zegarek będzie Cię prowadzić.

zegarek-do-biegania-gps-kardio-forerunner-45s-bialy
2

FORERUNNER 45S

Garmin

719 zł

Kup teraz

Ten prosty w obsłudze zegarek doskonale odpowiada wymogom codziennych i specyficznych treningów, a nawet najbliższego biegu na 10 km, w którym zamierzasz wystartować. Wbudowany moduł GPS rejestruje trasy biegu i podaje dokładne statystyki, w tym dystans, tempo/prędkość i interwały. Jego intuicyjny interfejs z przyciskami umożliwia łatwe oznaczanie okrążeń i zatrzymanie stopera nawet wilgotnymi dłońmi.

zegarek-do-biegania-gps-z-kardio-polar-m430
3

Polar M430

Polar

599 zł

Kup teraz

Łatwo i precyzyjnie kontroluj tętno za pomocą optycznego pulsometru. M430 dokładnie oblicza prędkość, dystans i trasę. Dzięki trybowi oszczędzania energii towarzyszy Ci w najdłuższych wyprawach.

zegarek-gps-forerunner-30-z-pulsometrem
4

Forerunner 30

Garmin

399,99zł

Kup teraz

Bardzo dużą zaletą tego zegarka jest lekkość. Idealny do codziennego joggingu, na treningi i wyścigi. Posiada wbudowany monitor tętna na nadgarstku oraz GPS rejestrujący dystans, tempo, interwały, etc. A ponieważ zegarek sam zapisuje te statystyki, nie musisz zabierać telefonu, ani tekstylnego pasa cardio.

zegarek-gps-z-pulsometrem-do-biegania-onmove-500
5

ONMOVE 500

Kiprun

279,99zł

Kup teraz

Jak to mówią: na początek wystarczy. Bardzo ładny jasnozielony model mierzy tętno na nadgarstku, więc nie wymaga dodatkowego pasa cardio do pomiaru tętna. Mierzone przez zegarek parametry: dystans, prędkość, tempo oraz tętno z nadgarstka.

zegarek-kardio-gps-forerunner-245-merlot
6

FORERUNNER 245 MERLOT

Garmin

1199,99zł

Kup teraz

Forerunner 245 podaje spersonalizowane dane o Twoich treningach i poziomie regeneracji, aby pomóc Ci podejmować najlepsze decyzje odnośnie aktywności i lepiej przygotować się do najbliższego biegu. Zegarek rejestruje pułap tlenowy (VO2 max) i mierzy wpływ ciepła i wysokości na Twoje osiągi. Im wyższy jest Twój pułap tlenowy, tym lepszych osiągów możesz się spodziewać.

zegarek-smartwatch-garmin-venu-light-sand
7

Venu Light Sand

Garmin

1529 zł

Kup teraz

Ten model jest chyba najbardziej elegancką wersją w naszym zestawieniu. Zawiera pomocnego trenera osobistego. Śledź każdy swój ruch z pomocą ponad 20 wgranych aplikacji sportowych GPS i aplikacji do aktywności w pomieszczeniach — obejmuje to m.in. spacery, bieganie, jazdę na rowerze, pływanie w basenie i golf.

zegarek-smartwatch-huawei-watch-fit-pink
8

Fit Pink

Huawei

399 zł

Kup teraz

Duży i kolorowy ekran w HUAWEI WATCH FIT spisuje się nie tylko podczas ćwiczeń. Na wyświetlaczu możesz ustawiać dowolne tarcze, które będą dopasowane do Twojego stylu, nastroju i pory dnia. Do wyboru masz ponad 200 motywów. Alternatywnie na ekranie możesz wyświetlić autorskie zdjęcie.

zegarek-sportowy-gps-z-muzyka-i-monitorem-tetna-na-nadgarstku-fenix-5-plus
9

Fenix 5 Plus

Garmin

1599 zł

Kup teraz

Zegarek sportowy GPS z muzyką i monitorem tętna na nadgarstku. Ten elegancki, sportowy zegarek wyposażono w kolorowe mapy, pulsometr na nadgarstku i wbudowany odtwarzacz muzyki (do 500 utworów muzycznych w zegarku), oraz moduł do płatności zbliżeniowych.