Nasz organizm jest w stanie przetrwać bez wody zaledwie cztery do maksymalnie siedmiu dni. Woda stanowi od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu procent masy dorosłego człowieka i jest niezbędna do naszego przetrwania. To są niepodważalne fakty. Czy zastanawiałaś się kiedyś, co się stanie, jeśli długo będziesz ignorować pragnienie?

Jak sobie radzić z napięciowym jedzeniem? Opowiada psychodietetyk Beata Kowalska

Pragnienie: kiedy sięgnąć po szklankę wody?

Nie bez powodu specjaliści starają się nas nauczyć, jak istotne jest picie wody przez cały dzień. Dietetycy oraz trenerzy podkreślają, że nie powinno się pić pół litra wody na raz, lecz popijać ją raz na jakiś czas. Jednak wiemy, jaka jest prawda. Zapominamy o odpowiednim nawadnianiu swojego organizmu, sięgając po szklankę dopiero, gdy odczuwamy suchość w ustach. Wydawać by się mogło, że wszystko jest w porządku: zaspokajamy pragnienie i tak do następnego razu, gdy złapie nas ochota na napicie się wody. A jednak takie zachowanie jest nieprawidłowe!

Pragnienie: o czym świadczy?

Kiedy pojawia się uczucie pragnienia, świadczy to o stanie lekkiego odwodnienia. Nasz organizm wysyła nam wtedy sygnał, że posiada zbyt mało wody i zapas musi zostać uzupełniony. Wypicie wtedy połowy butelki wody nic nam nie da: zostanie zaspokojona pilna potrzeba, ale długofalowe postępowanie w ten sposób może doprowadzić do zachwiania gospodarki wodnej organizmu. Tkanki potrzebują stałego nawilżenia, które zapewnimy im, pijąc wodę regularnie. Wypita na raz woda przeleci przez nasz organizm, nie docierając do komórek.

Polacy żegnają się z mięsem. Jego spożycie spadło aż o 20 procent!

Co się stanie, gdy zignorujesz pragnienie?

Z pewnością Tobie też zdarza się odczuwać głód, czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest on wywołany potrzebą dostarczenia organizmowi jedzenia? Jeśli będziesz uporczywie ignorować uczucie pragnienia, Twoje ciało wyśle do Ciebie inny sygnał, który o wiele trudniej zignorować. Właśnie dlatego powstał mit o wypiciu szklanki wody, która zaspokoi głód. W rzeczywistości głód został wywołany przez niezaspokojenie pragnienia. Nie zapominaj o tym, że w pożywieniu również znajduje się woda, która może uzupełnić jej braki w organizmie. Dlatego dietetycy zachęcają do spożywania określonej ilości wody.