Wielu osobom wydaje się, że wystarczy zostać uznanym za ozdrowieńca, aby problemy z koronawirusem się skończyły. To jednak wcale nie jest takie proste. Powikłania COVID-19 mogą na trwałe zmienić całe życie. Wielu ozdrowieńców uskarża się na kilka rzeczy.

Rozprzestrzenianie koronawirusa w pomieszczeniach. Naukowcy zbadali, jak patogen rozchodzi się w pomieszczeniu

COVID-19

W Polsce obecnie koronawirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u ponad 157 608 osób, z czego 87 773 to ozdrowieńcy (przedstawione dane pochodzą z 16 października 2020 roku). Ten wirus wciąż pozostaje dla nas wszystkich zagadką – naukowcy nie mają co do tego wątpliwości. Nie zostało zbadane, co wpływa na przebieg COVID-19. Każdy przypadek jest zupełnie inny, dlatego tak trudno jest ustalić skuteczne leczenie. Do tej pory nie wyjaśniono, dlaczego jedni przechodzą chorobę wywołaną patogenem łagodnie, a inni ciężko. Nawet po wyzdrowieniu chorzy muszą zmagać się z poinfekcyjnymi skutkami choroby. Jakie są najczęściej wymieniane powikłania COVID-19?

Powikłania COVID-19

COVID-19 jest chorobą wieloukładową, która niszczy nie tylko płuca. Może także wpływać negatywnie na pracę mózgu, serca, naczyń krwionośnych, nerek, wątroby, układu nerwowego i przewodu pokarmowego. Może zaburzyć lub całkowicie zniszczyć pracę tych organów. A to nie wszystko. Wirus atakuje palce stóp, jelita, nerki, gałki oczne. Układ odpornościowy, który próbuje zwalczyć infekcję, może jedynie pogorszyć wpływ patogenu.

Bezpłatna pomoc psychologiczna w pandemii koronawirusa. Gdzie możemy uzyskać wsparcie

Najczęstsze powikłania COVID-19 to:

– problemy z oddychaniem – na płucach powstają blizny po zapaleniu, które wywołuje patogen,

– osłabienie mięśni,

– chroniczne zmęczenie,

– powikłania kardiologiczne – SARS-CoV-2 może trwale uszkodzić serce, co prowadzi do niewydolności lub innych komplikacji,

– zakrzepy – tworzą się na nogach, w wątrobie, nerkach lub płucach,

– problemy z nerkami i wątrobą,

– problemy neurologiczne i poznawcze – drgawki, ciągłe mrowienie kończyn, majaczenie a nawet śpiączka,

– uszkodzenia mózgu – może wystąpić np. krwawienie w mózgu,

– uporczywe bóle głowy,

– duże ubytki w słuchu, ciągłe dzwonienie w uszach,

– utrzymujący się miesiącami kaszel,

– utrata węchu oraz smaku – może utrzymywać się kilkanaście tygodni lub miesięcy. Nie wiadomo jeszcze, czy istnieją ozdrowieńcy, którzy stracili te zmysły na stałe,

– problemy psychiczne – takie jak chociażby zespół stresu pourazowego.