Nie bez powodu śniadanie nazywane jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Produkty spożywcze, które lądują na naszym talerzu powinny dodać nam energii i przywrócić równowagę metaboliczną. Pełnowartościowe śniadanie powinno być więc sycące i zdrowe. Dzięki odpowiednim wyborom żywieniowym uzupełnimy dawkę witamin i składników odżywczych, a uczucie pełności (ale nie przejedzenia) sprawia, że rzadziej będziemy sięgać po niezdrowe przekąski w ciągu dnia. A to ma duży wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Śniadanie powinno dostarczyć nam energii na wiele godzin, ale jednocześnie po jego spożyciu nadal chcemy czuć się lekko. Przyjmuje się, że poranny posiłek powinien stanowić około 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Warto pamiętać także  tym, że w czasie snu spada poziom glukozy we krwi, dlatego jeśli nie chcemy zachorować na cukrzycę, rano warto wygospodarować więcej czasu i zamiast szybkiej kawy, dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych.

Jakie produkty wprowadzić do diety, aby odżywić mózg: oto idealna dieta dla mózgu

Pełnowartościowe śniadanie, czyli jakie?

Aby dobrze rozpocząć poranek warto postawić na pożywne i zdrowe śniadanie, które zwiększa wydajność organizmu, niweluje uczucie senności, poprawia koncentrację i wpływa pozytywnie na pracę mózgu i ogólne samopoczucie. Pełnowartościowe śniadanie wesprze pracę układu odpornościowego. Kiedy pojawia się uczucie sytości, organizm lepiej radzi sobie ze zwalczaniem bakterii i wirusów. Zielone warzywa, miód, owoce cytrusowe, pestki dyni, orzechy oraz płatki owsiane otręby i inne produkty pełnoziarniste będą odpowiednim wyborem. Warto także sięgnąć po nabiał – jogurty oraz sery są doskonałym źródłem wapnia.

Według dietetyków te produkty spożywcze są najlepszymi afrodyzjakami

Co najlepiej jeść na śniadanie?

Jeśli zastanawiasz się co zjeść na śniadanie zamiast kanapek, sprawdź kilka prostych i szybkich do wykonania przepisów. Poranny posiłek zazwyczaj wiążę się z pośpiechem, dlatego niektóre z przepisów możesz przygotować już wieczorem. Przykładem może być nocna owsianka. Aby ją przygotować wystarczy wymieszać ze sobą płatki owsiane i wiórki kokosowe. Taką mieszankę zalewamy mlekiem i odstawiamy na noc do lodówki. Rano wystarczy odgrzać całość, dodając odrobinę mleka i miodu. Dla urozmaicenia smaku i zyskania dodatkowych wartości odżywczych, warto dodać ulubione owoce – kiwi, banan, jabłko lub jagody.

Możesz także sięgnąć po szybką jajecznicę z tofu. To poranne danie, które dostarczy Ci odpowiedniej dawki białka, witamin z grupy B oraz witaminy D. Wystarczy, że pokroisz tofu na bardzo drobne kawałki i podsmażysz na patelni z przyprawami – kurkumą, kminkiem, pieprzem i odrobiną soli. Po chwili dodaj garść szpinaku. Wymieszaj wszystko razem i wyłóż na talerz. Obok jajecznicy połóż pokrojoną w paski połówkę awokado.

Co może być lepsze niż tosty z awokado? Dodatkiem, który wzmacnia smak i pomaga zaprzyjaźnić się z porannym posiłkiem jest wędzony łosoś. Połączenie zdrowych tłuszczów i błonnika zapewni uczucie sytości na wiele godzin. Zawarte w awokado i wędzonym łososiu kwasy tłuszczowe są fenomenalne dla skóry.