W przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych bardzo często niezwykle ważna jest systematyczność. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, które są przyczyną rozkojarzenia i zwyczajnie zapominamy połknąć tabletkę. Według statystyk niemalże co druga kobieta raz na jakiś czas zapomina o jednej tabletce na cykl. Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej nie musi oznaczać przerwania ochrony.

Tyle dokładnie przytyjesz na pigułkach antykoncepcyjnych. Można się zdziwić

Tabletki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne wymagają przyjmowania ich codziennie mniej więcej o tej samej porze. Zazwyczaj jednak mają one kilkugodzinną tolerancję, która pozwala zażywać je wcześniej lub później. Dlatego jeśli przypomnisz sobie o tabletce po kilku godzinach, po prostu weź ją z opóźnieniem. Przede wszystkim postaraj się nie panikować. Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej nie musi oznaczać tragedii. Zastanów się, ile godzin mogło minąć od momentu, kiedy powinnaś zażyć lek. Połknięcie pigułki dwie lub trzy godziny później nie powinno mieć wpływu na ich działanie, jeśli jednak czujesz taką potrzebę, zastosuj dodatkową antykoncepcję przez najbliższy tydzień.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej. Gdy minęło mniej niż 12 godzin

Co jednak zrobić, jeśli mówimy nie o trzech czy czterech godzinach, lecz chociażby ośmiu lub dziewięciu? Najpierw uważnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania, jednakże w przypadku większości pigułek antykoncepcyjnych wystarczy przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej, a następną o zwykłej porze. W tym przypadku możesz wziąć nawet dwie tabletki jednego dnia. Jeśli opóźnienie było mniejsze niż 12 godzin, ochrona wciąż działa. Jak jednak wspomniałam wcześniej, jeśli miałabyś odczuwać dyskomfort, warto skorzystać z dodatkowych form zabezpieczenia.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej. Gdy minęło więcej niż 12 godzin

Jak najszybciej przyjmij pominiętą pigułkę, nawet gdyby miało to oznaczać wzięcie dwóch tabletek na raz. Niestety, w tym przypadku możliwe, że ich działanie zostało osłabione, dlatego do końca cyklu należy korzystać z innej formy zabezpieczenia. Warto w tym przypadku skontaktować się z lekarzem.

Szwedki chcą bezpłatnej aborcji dla Polek. Niegdyś one korzystały z podobnej pomocy w Polsce

Pominięcie tabletki o więcej niż 24 godziny

Jeśli nie możesz sobie przypomnieć, ile czasu minęło odkąd powinnaś przyjąć tabletkę, ale wynosi on więcej niż dobę, najlepiej przerwać branie tabletek antykoncepcyjnych i poczekać na pojawienie się miesiączki. Pamiętaj, że w tym czasie antykoncepcja nie działa, dlatego aby uniknąć ciąży, obowiązkowo musisz się zabezpieczać. Nowe opakowanie tabletek zacznij tak, jak miałabyś je wziąć podczas normalnego cyklu.

Jeśli po pominięciu tabletki współżyłaś i obawiasz się, że możesz być w ciąży, niezwłocznie skontaktuj się z ginekologiem, który wypisze receptę antykoncepcję awaryjną. Im szybciej przyjmiesz tabletkę „dzień po”, tym lepiej.