Polskie Babcie to oddolnie założony ruch społeczny, który dołącza do protestów przeciwko zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Założycielkami są trzy kobiety –  Iwonna Kowalska, Krystyna Piotrowska i Izabella Koniarska. Grupa seniorek działa już od kilku lat aktywnie wspierając inicjatywy społeczne broniące wolności i praw obywatelskich. Kobiety chcą pokazać, że „stare baby” to tylko stereotyp, na który się nie zgadzają. Dziś wychodzą na ulice, aby wesprzeć Protest Kobiet – „Jesteśmy tu z Wami i dla Was”.

Polskie Babcie wspierają Protest Kobiet

„Wypowiadamy się w imieniu Polskich Babć, spontanicznego ruchu społecznego. Od dwóch lat protestujemy na ulicy w imieniu naszych Wnuczek i Wnuków (a od pięciu przeciwko rządom pis). Jesteśmy z młodymi i dla nich. Staramy się obalić stereotyp ‘moherowych’ babć. Bronimy demokracji, Konstytucji, Sądów i Prokuratury, prawa wyboru, praw człowieka, szykanowanych i wykluczanych. Organizujemy własne protesty, przyłączamy się do wszystkich, które zgodne są z naszymi poglądami i ideałami. Jesteśmy zawsze z Młodymi Ludźmi, klimat, przemoc w rodzinie, prawa kobiet… Walczymy o przełamanie uprzedzeń i stereotypów” – czytamy na oficjalnym profilu ruchu społecznego Polskie Babcie.

Wszystko co musisz wiedzieć, kiedy wybierasz się na protest. To Twoje prawa

Grupa seniorek wyszła na ulice z transparentami, aby wyrazić swoją solidarność z protestującymi. Chcą pokazać, że one również nie zgadzają się na to, co obecna władza chce zgotować kobietom. Walczą w obronie praw dla swoich dzieci i wnucząt.

„Nie wszystkie babcie są moherowe, są też tęczowe. Jeszcze raz powtarzamy: Jesteśmy z Wami i dla Was w każdej słusznej sprawie i to bardzo aktywnie”.

W swoim oświadczeniu seniorki zwróciły uwagę na to, że ich aktywne działanie niejednokrotnie spotyka się z falą krytyki. Chcą przekonać młode osoby, że wspierają Protest Kobiet całym sercem. Walczą dla młodych ludzi i następnych pokoleń o ich przyszłość i wolność.

„Dostaje nam się w tej chwili po głowach od tych młodych ludzi, o których walczymy od lat. W postach i komentarzach, wypowiedziach w mediach stale pojawiają się oskarżenia, że to „stare baby”, stare pokolenie jest winne, że ograniczono prawa kobiet. Demokrację i wolność odbiera się małymi kroczkami, kropla drąży skałę. To, na co pozwoliła sobie w tej chwili ta „władza” jest efektem przyzwolenia na ich (nie)rządy przez pięć lat. A zatem prosimy, nie generalizujmy i nie polaryzujmy się pokoleniowo”.


	
Polskie Babcie źródło: facebook/Polskie Babcie