Już za moment lato, zatem przed Tobą wiele ognisk, eskapad rowerowych oraz dni wypełnionych wylegiwaniem się na plaży. Te urocze wycieczki często odbywamy w towarzystwie komarów. Jak wiele razy odnosiłaś wrażenie, że jesteś jedyną osobą w grupie, którą uwielbiają kąsać te dokuczliwe stworzenia? Otóż okazuje się, że można to logicznie wytłumaczyć.

Te perfumy nie tylko pięknie pachną, ale też odstraszają komary

Dyrektor kliniki dermatologicznej Whitney High tłumaczy, że przyczyn owego uwielbienia komarów jest wiele. Od genetyki po spożywane napoje.

Dlaczego to zawsze mnie gryzą komary?

Kiedy komary polują, używają węchu lub informacji wizualnych (w mniejszym stopniu). Lubią kolory, dlatego decyzje o zamachu na twoją krew podejmują również pod wpływem tego, w co jesteś ubrana. Jak twierdzi Ted Rosen, profesor dermatologii komary wybierają osoby wyróżniające się z tłumu. Istnieje szansa, że mając na sobie jasnoniebieską lub czerwoną sukienkę, zostaniesz bardziej pogryziona niż, wtedy kiedy wybrałabyś sukienkę zieloną.

Jak dobrać idealny biustonosz do sukienki?

Poza wyrafinowanym gustem komarów znających się na modzie istnieje coś znacznie bardziej skomplikowanego. To genetyka. Na skórze każdego człowieka żyją różne rodzaje bakterii (reguluje je kompleks genów związany z układem odpornościowym). Ale komary bywają wybredne. Nie kąsają tego, co według nich niesmaczne. Charakteryzują się jednak wielkim zamiłowaniem do osób, które wydmuchują więcej dwutlenku węgla, czyli np. kobiety w ciąży (wydmuchują 21% dwutlenku węgla więcej).

Ostatnim najpopularniejszym magnesem na komary jest oczywiście pot. Ten specyficzny koktajl  jest dla komara jednym z ulubionych, lecz musisz wiedzieć, że taki komar doceni też piwo. Aha i kocha grupę krwi 0 zatem grupy A oraz B mogą czuć się bezpieczne.